فرهنگ و هنر

یادواره شهدای روحانی در همدان برگزار می‌شود

ایران تودی/همدان قائم مقام حوزه علمیه استان همدان اعلام کرد: یادواره شهدای روحانی شنبه ۲۸ مرداد در حسینیه امام(ره) همدان برگزار می شود.

حجت‌الاسلام محمدسعید بطحائیان دوشنبه ۲۳ مرداد در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در این یادواره از تعدادی کتاب منتخب رونمایی خواهد شد، اظهار کرد: از ۵۰۰ روحانی رزمنده ثبت‌شده استان، ۱۱۵ نفر به شهادت رسیده‌اند که ۹۳ شهید مختص به دفاع مقدس بوده و مابقی از دوره مشروطه است. سن تعداد زیادی از شهدای روحانی دفاع مقدس بین ۲۰تا ۲۵ سال بوده و این نشان می دهد روحانیان جوان متعهدانه برای دفاع از این سرزمین تلاش کرده اند که متأسفانه تبلیغات دشمن و مظلوم بودن این قشر اجازه نمی دهد آنطور که شایسته است دیده شوند.

نماینده ولی فقیه در سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان نیز گفت: خبرنگاری فعالیتی مقدس و قدسی است، خبرنگاران دیده‌بانان جامعه و امانت نظام جمهوری اسلامی هستند، اگر اصحاب رسانه نبودند اتفاقات در دست نسل امروز نبود چراکه آنها اتفاقات را برای آیندگان به رشته تحریر در می آورند.

حجت‌الاسلام الیاس نجاری اظهار کرد: تاریخ در دست قلم به دستان و خبرنگاران است، در طول تاریخ حاکمان جاهل با خبرنگاران امین مخالف بودند، چرا که واقعیات را برای عموم مردم آشکار می ساختند، خبرنگاران در عصر معاصر هم در مواردی کشته یا مسموم شده اند به طوریکه خبرنگاران آرمانی به دنبال منافع شخصی خود نیستند بلکه تنها به دنبال ثبت حقایق جامعه و آشکار کردن واقعیت ها برای مردم هستند، همچنین اصحاب رسانه حرمت قلمی که به آن سوگند یاد کرده اند را نگه داشته و اجازه نمی دهند دشمن با سیاه نمایی و بزرگ نمایی اخبار اشتباه را در جامعه رواج دهد و اذهان عمومی را مشوش کنند.

وی افزود: اصحاب رسانه باید به خوبی انجام وظیفه کرده و مسئولان نیز در این مسیر آنها را یاری و جایگاهشان را تقویت کنند و حامی و پشتیبان باشند. مسئولان در نظام زمینه رشد و پیشرفت و حریت را برای خبرنگاران فراهم کنند در غیر این‌صورت واقعیت ها به انحراف کشیده شده و حقایق آنگونه که باید منعکس نمی شود.

نجاری ادامه داد: به بیان رهبر معظم انقلاب زنده نگه داشتن شهدا و یاد شهدا همسطح با جایگاه خون شهدای کربلا است، شهدای روحانی از جمله افرادی بودند که متأسفانه تبلیغات دشمن اجازه نداده آنطور که باید شناخته شوند و مردم بر این باور هستند که روحانیان در زمان دفاع مقدس فقط رسالت گرفتن قرآن برای اعزام رزمندگان را داشته اند در حالیکه بسیاری از روحانیون علاوه بر آگاه کردن افراد جامعه از جنگ و رسالت آن، خود رزمنده یا فرمانده بودند و در میدان نبرد حضور داشته‌اند.

وی با بیان اینکه روحانیون در محورهای مختلف نقش آفرینی کرده اند، یادآور شد: روحانیون در رهبری کلان و کلی نقش مؤثری داشتند که رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) به عنوان فرمانده کل قوا نقش آفرینی کرده اند. روحانیت تنور جنگ را گرم و مظلومیت افراد در جبهه را نگه می داشتند و نقش عقیدتی سیاسی و تبلیغات در جبهه بر عهده روحانیون بود از جمله روحانیون که فرمانده بودند شهید مصطفی ردانی پور و شهید میثمی است.

نجاری بیان کرد: بسیار از روحانیون در تخصص های مختلف ایفای نقش داشتند حتی تخریب‌چی غواص، پزشک امداد گر و آرپی‌جی زن طبق آمار در این مسئولیت ها ایفای نقش داشتند، در دوران دفاع مقدس ۴۳ امام جمعه و امام جمعه موقت به درجه رفیع شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه در دفاع مقدس روحانیون زیادی ایفای نقش کرده و به شهادت رسیده اند، اضافه کرد: در بین شهدای روحانی دفاع مقدس ۲۰ قاضی، ۷۲ امام جماعت، ۸۴ روحانی اهل سنت و ۱۵ طلبه زن به شهادت رسیدند.

انتهای پیام 

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.