استان ها

کاهش نزدیک به ۰.۵ متری تراز آب زیرزمینی در استان آذربایجان‌غربی

به گزارش ایران تودی آذربایجان‌غربی، مجید رستگاری تامین آب سالم مورد نیاز بخش‌های مختلف شرب، زیست محیطی، صنعت و کشاورزی را رسالت اصلی این شرکت خواند و گفت: تحقق توزیع عادلانه آب با هدف رونق تولید در بخش‏های صنعت و کشاورزی در کنار تأمین نیاز سایر مصارف شرب و محیط زیست مهم‏ترین هدف این شرکت است.

وی تغییر اقلیم و استمرار خشکسالی را ابرچالش تامین آب خواند و افزود:مقدار بارش ها از مهرماه سال گذشته تا ۲۵ مرداد سالجاری (سال آبی ۱۴۰۲_۱۴۰۱) در استان ۳۳۱ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته، ۱۲.۶ درصد افزایش و نسبت به متوسط دراز مدت ۵.۷ درصد کاهش را نشان میدهد.

رستگاری از کاهش رواناب ها و منابع آب سطحی در حوضه های آبریز استان خبر داد و اذعان داشت: در سال آبی ۱۴۰۲_۱۴۰۱ رواناب تولیدی در ارتفاعات و ورودی به دشتها در کل استان، کاهش ۲۷ درصدی نسبت به سال آبی گذشته را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه میانگین تراز آب زیرزمینی در آبخوان‌های آبرفتی استان در سال آبی ۱۴۰۱_۱۴۰۰ ، ۰.۴۳ متر کاهش یافته بود، گفت: حجم مخازن آبخوان‌های آبرفتی استان در این سال آبی، ۱۱۶.۴ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد.

رستگاری تصریح کرد: تغییر اقلیم و استمرار پدیده خشکسالی؛ تأمین آب مورد نیاز مصارف شرب، صنعت و کشاورزی را با مشکل جدی مواجه کرده‌است.

وی افزود:با توجه به محدودیت اعتبارات تخصیص یافته برای عملیات مرمت و بازسازی، تأسیسات آبی سطح استان دچار فرسودگی شده و راندمان انتقال را کاهش داده‏ که این موضوع مدیریت منابع آب را با دشواری دوچندان مواجه کرده است.

رستگاری در پایان با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای شرکت آب منطقه‌ای استان گفت: این شرکت با اجرای پروژه گشت و بازرسی از منابع آب، انسداد بیش از ۷۵۰ چاه‌ غیرمجاز، مرمت و بازسازی شبکه های آبیاری و زهکشی مهاباد، زرینه‌رود، شهرچای و باراندوزچای ارومیه، ساماندهی رودخانه ارس و پروژه لایروبی رودخانه‌ها، مسیل‌ها، انهار و کانال‌های استان به طول ۶۵/۱۸۳ کیلومتر درصدد مدیریت منابع آب استان برای کاستن از تنش آبی است.

46