فرهنگ و هنر

«چشم‌بندی» ادامه‌دار می‌شود؟ – ایران تودی

نشست خبری سریال «چشم‌بندی» که از شبکه سه سیما پخش می‌شود، عصر دوشنبه ۱۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ با حضور برخی از عوامل و بازیگران در محل فیلمبرداری این سریال برگزار شد. علی‌رغم اینکه این سریال به‌زودی تمام می‌شود، زمزمه‌هایی مبنی بر ادامۀ آن به گوش می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایران تودی، در این نشست سلیم ثنایی (تهیه‌کننده)،‌ شاهد احمدلو (کارگردان)، شهرام قائدی و شقایق فتاحی از بازیگران سریال حضور داشتند و به پرسش خبرنگاران درباره بررسی کیفیت ساخت این مجموعه، چالش‌های پیش‌ِ روی کار، کم و کیفِ استقبال مخاطبان، مشکلات حال حاضر اجتماعی در مواجهه با پخش این سریال و … پاسخ دادند.

«چشم‌بندی» ادامه‌دار می‌شود؟

شاهد احمدلو در ابتدای این نشست درباره روند ساخت «چشم‌بندی» این‌طور توضیح داد: در تولید و ساخت یک سریال یا هر اثر نمایشی دیگر، در مرحله اول برای کارگردان، متن، فیلمنامه و ساختار داستانی مهم‌ترین عامل و معیار همکاری است. در گام دوم نیز این مسئله اهمیت دارد که تهیه‌کننده کیست، تولید برای کجاست و مجموعه با چه هدف و دیدگاهی قرار است ساخته شود. همچنین در گام‌های بعدی نقاط اشتراک بین تهیه‌کننده، کارگردان و گروه بازیگران، اهمیت پیدا می‌کند.

او ادامه داد: در چنین شرایطی که از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مشکلات زیادی وجود دارد و روحیه مردم خوب نیست، ما با توجه به اینکه نقاط اشتراکی زیادی داشتیم، تصمیم گرفتیم ساخت این سریال را آغاز کنیم. یکی از معیارهای‌مان برای رسیدن به مجموعه نمایشی مطلوب نیز انتخاب بازیگرانی با طیف رنگین‌کمانیِ وسیعی از پیشکسوتان و چهره‌های جدید و با پیش‌تولید خوب و تعامل مدیران شبکه سه بود.

احمدلو درباره وضعیت کمدی در تلویزیون اضافه کرد: کار با استقبال مواجه شده است و ما سعی کرده‌ایم سلایق گوناگون مخاطبان را در نظر بگیریم. تنها هدف ما این بوده که در چنین شرایطی، سهمی در بهبود روحیه مردم داشته باشیم. همچنین ما این مجموعه را برای مخاطبی ساخته‌ایم که تا مدت‌ها چشم‌انتظار تماشای چنین مجموعۀ نمایشی بوده تا با آن ارتباط برقرار کند.

«چشم‌بندی» ادامه‌دار می‌شود؟
شاهد احمدلو

در ادامه شهرام قائدی، بازیگر این سریال،‌ درباره غیبت چندین‌ساله‌اش در سریال‌های کمدی،‌ تمایلِ طولانی‌مدت‌اش به ایفای کاراکترهای منفی در سریال‌های درام و علت انتخاب این کمدی برای بازی کفت: امسال، دو اتفاق در زندگی شخصی و کاری‌ام رخ داد که به من سیلی زد. یکی از نتایج آن همین سریال‌ «چشم‌بندی» بود که بعد از پنج‌ سال تلاش من برای فاصله‌گرفتن از کمدی صورت گرفت.

این بازیگر سینما و تلویزیون ضمن اشاره به این نکته که این سریال برای تلویزیون یک هدیه است، درباره نسبت این سریال و وضعیت حال حاضر کشور،‌ توضیح داد: عجیب است که در این روزهای غریب، اتفاق خوبی برای تلویزیون افتاده. «چشم‌بندی» هدیۀ بزرگی برای مدیران صداوسیماست. بعد از این‌ همه سال، ما کمدی شریفی را کار می‌کنیم که قصّۀ تازه‌ای دارد و به‌ نحوی با آن،‌ دوباره به روزهای خوش تلویزیون برگشته‌ایم.

او درباره مشارکت در سریال‌هایی که از آنها رضایت نداشته، نیز بیان کرد: من بعضاً در کارهایی بازی کرده‌ام که اشتباه، بد و بی‌کیفیت بوده‌اند. از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

قائدی خودش را «مردم» دانست و درباره شرایط و احوال ناخوش هموطنان گفت: من هم مثل بقیه مردم درد می‌کشم، گریه می‌کنم، عزادار می‌شوم. خیلی برایم عجیب است که در این مدت کوتاه که مادر و برادرم را از دست داده‌ام، چطور توانستم در یک سریال کمدی با سکانس‌های سخت کمدیِ موقعیت، بازی کنم. من مردم‌ام؛ همه‌ ما مردم‌ایم. من به‌دنبال این هستم یک نفر با منِ مردم صحبت کند و توضیحی درباره این شرایط بدهد. از طرفی، هر کس باید هر کاری از دستش برمی‌آید برای مردم و حال‌شان انجام دهد.

او در پایان و پیش از ترک نشست، اضافه کرد: تلویزیون آدم‌های تصمیم‌گیرنده‌ زیاد دارد. ای‌کاش مسئولان اجازه می‌دادند مردم کمی استراحت کنند.

«چشم‌بندی» ادامه‌دار می‌شود؟
شهرام قائدی

شقایق فتاحی که پس از «نون‌خ» دومین تجربۀ سریال تلویزیونی و کمدی خود را با چشم‌بندی می‌گذراند، چهرۀ جدید این سریال محسوب می‌شد. او نیز ضمن تشکر از سازندگان و عوامل مجموعه، درباره چالش‌های نقش‌اش این‌طور شرح داد: در «چشم‌بندی» من نقش یک منشی خنگ را داشتم و سعی می‌کردم که به کاراکتر «خانم شیرزاد» شبیه نشوم. سوای کمدی، شخصاً دوست دارم نقش منفی را در کارهای درام تجربه کنم.

«چشم‌بندی» ادامه‌دار می‌شود؟
شقایق فتاحی

سلیم ثنایی، تهیه‌کننده «چشم‌بندی» در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران تودی، مبنی بر علت استقبال کم از سریال‌های جدیدی که از صداوسیما پخش می‌شود، گفت: سوای مباحث سیاست‌گذاری در تلویزیون، با تنوع به‌وجودآمده در فضای رسانه،‌ اعم از فضای مجازی، پلتفرم‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای، تنوع تولیدات زیاد شده و اگر مخاطب بخواهد برنامه‌ای را انتخاب کند، گزینه‌های زیادی دارد. به‌ همین‌ دلیل، هر چقدر مسئلۀ تولید در گذشته سخت بوده، حالا سخت‌تر شده و مخاطب می‌تواند آن زمانِ کوتاهی را که برای استراحت دارد، روی گزینۀ دیگری متمرکز کند. بنابراین هیچکس کارِ بی‌کیفیت و ضعیف تولید نخواهد کرد اما از آنجا که نوع بودجه، سرمایه‌گذاری، تبلیغات و نیازهای مخاطبان تلیوزیون و پلتفرم‌ها بسیاربسیار متفاوت و تاثیرگذار است، تغییرات چشمگیری در تولیدات و استقبال مخاطبان دیده می‌شود. کمااینکه از قدیم هم گفته‌اند، هر چقدر پول بدهی، آش می‌خوری.

او درباره شروط ادامه‌دادن این سریال شرح داد: «چشم‌بندی» با اقبال مواجه شده و مدیران نیز این سریال را دوست داشته‌اند. ما درباره ادامه‌دادنِ آن مقدماتی را شکل داده‌ و امید داریم که بتوانیم آن را ادامه دهیم.

تهیه‌کننده این سریال در پایان ضمن اشاره به مسائل روز جامعه گفت: همه ما مردم‌ایم. مسئله‌ای که حالا در جامعه ما وجود دارد، قضاوت است. در هر مجموعه‌ای که ساخته می‌شود، ده‌ها نفر به‌ طور مستقیم و تا صد نفر به‌ صورت غیر مستقیم از طریق آن ارتزاق کرده و همه برای خوب‌کردن حال مردم تلاش می‌کنند. اگر ما هم در این شرایط سخت کار نکنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ما هم درباره مسائل زیادی نقد، درد، غم و مخالفت‌هایی داریم و سعی کردیم با یکدلی و یکرنگی این کار را بسازیم و قضاوت را به مردم بسپاریم.

«چشم‌بندی» ادامه‌دار می‌شود؟
سلیم ثنایی

سریال «چشم‌بندی» شب‌ها ساعت ۲۰ از شبکه سه سیما با بازی حمید لولایی، مرجانه گلچین، شهرام قائدی، نعیمه نظام‌دوست، سیاوش مفیدی، سروش جمشیدی، امید روحانی و … پخش می‌شود. ساعت تکرار آن نیز ساعت ۲:۳۰ و ۱۰:۳۰ و ساعت ۱۶ است. داستان این سریال آتش‌گرفتن کارخانه‌ای را به تصویر می‌کشد که در پی آن جدال‌هایی بین خانواده مالک آن صورت می‌گیرد.

عکس از فاطمه کرمی – ایران تودی

انتهای پیام