فرهنگ و هنر

چرا حسن روح‌الامین با دیوانگاره میدان ولیعصر خداحافظی کرد؟

حسن روح‌الامین ـ هنرمند نقاش ـ با انتقاد از کیفیت پایین برخی تصاویر و همچنین تغییر سریع تصاویر تابلوهایش که بر دیوارنگاره میدان ولیعصر نقش بسته است، اعلام کرد که تابلوی «مائده»، آخرین اثرش است که بر این دیوارنگاره عظیم نقش می‌بندد.

به گزارش ایران تودی، دوشنبه ـ ۲۴ اردیبهشت ماه ـ جدیدترین اثرِ حسن روح‌الامین با عنوان «مائده» بر دیوارنگاره میدان ولیعصر نقش بست.

روح‌الامین، نقاش و تصویرساز ایرانی متولد ۱۳۶۴ است که اغلب با آثار واقع‌گرایانه‌اش از وقایع اسلامی ـ شیعی، شناخته می‌شود؛ آثارِ این هنرمند، دارای بُن‌مایه‌های مذهبی است.

تابلوی مائده از این هنرمند، به عشق ساحت نورانی و ملکوتی علی بن موسی الرضا (ع) کشیده شده است.

حسن روح‌الامین در مطلبی که در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی نوشته آورده است:

«دیوارنگاره میدان ولیعصر یکی از بزرگترین رسانه‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است. و در دهه ۹۰ بزرگترین و موثرترین محصولات فرهنگی از این دیوارنگاره به سایر رسانه‌ها مخابره شده است. 

متاسفانه بعضا استفاده از کارهای ضعیف و اخیرا تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی موجب کم فروغ شدن تاثیر این رسانه باشکوه و اسراف این ظرفیت فرهنگی گردیده است. بنده در پنج سال گذشته بصورت افتخاری حداقل سالی یک کار برای ایام محرم تقدیم این ظرفیت فرهنگی کرده‌ام. اما متاسفانه کار حضرت قاسم علیه السلام در محرم سال گذشته بعد از ۴ روز با طراحی دیگری تعویض شد و امسال نیز این اتفاق برای نقاشی مائده با موضوع حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام افتاد.

البته بنده رویدادهای مناسبتی، ملاحظات اداری مسئولین این حوزه و نگاه‌های غیرکارشناسی، غیرمساله‌مند و عجولانه متاثر از رئیس و مرئوسی را درک می‌کنم. لکن هدفم از نگارش این متن این است که به مخاطبان عرض کنم، با علام به تاثیر عظیم این ظرفیت فرهنگی و علیرغم میل باطنی، تصویر نقاشی مائده، آخرین اثر بنده در این دیوارنگاره خواهد بود.»

ادامه دارد