فرهنگ و هنر

پیام تسلیت برای درگذشت نادر ترکمن

محمد خراسانی‌زاده، مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با صدور پیامی، درگذشت نادر ترکمن، هنرمند رشته نقاشی را تسلیت گفت.

به گزارش ایران تودی به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پی درگذشت نادر ترکمن، هنرمند رشته نقاشی، محمد خراسانی‌زاده، مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران پیام تسلیتی را صادر کرد.

متن این پیام بدین شرح است:

«انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تاسف و تاثر، خبر درگذشت هنرمند ارجمند عرصه هنرهای تجسمی، زنده‌یاد نادر ترکمن را دریافت کردم.

مرحوم ترکمن، در زمره نقاشان گزیده‌کاری بود که با رویکردی نوجویانه به خلق ایده‌ها و معانی مختلف می‌پرداخت. این هنرمند فقید، تعلق خاطر خاصی به سنت‌ها، اساطیر و کهن‌الگوهای ایرانی داشت. تبلور چنین اشتیاق وافری، در آثار هنری به جا مانده از زنده‌یاد ترکمن، نمود بارز و برجسته‌ای یافته که شایسته است این مهم از سوی هنرمندان جوان مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده گرامی ترکمن، به‌ویژه برادر بزرگوار آن مرحوم که از نگارخانه‌داران فعال در عرصه اقتصاد هنر به شمار می‌آیند و همچنین تعزیت به جامعه هنرهای تجسمی کشور و دوستان و آشنایان زنده‌یاد ترکمن، از پیشگاه خداوند منّان برای این هنرمند فقید، رحمت و مغفرت و برای تمامی سوگواران، صبر و اجر طلب می‌نمایم.»

در این زمینه بخوانید:

ـ نادر بالاخره بچه‌ها را جمع کردیم اما با شوک از دست دادن تو!

ـ نادر ترکمن درگذشت

زنده‌یاد ترکمن، متولد ۱۳۴۰ در تهران بود. او تحصیلات خود را در هنرستان هنرهای زیبای تهران پشت سر گذاشت و سپس مدتی برای ادامه تحصیل، به خارج از کشور رفت‌ و تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رساند.
 
او آخرین بار در سال ۱۳۹۸ با نمایشگاه گروهی “هنر مارت” در نگارخانه سهراب حضور یافته بود.

همچنین واپسین نمایشگاه انفرادی این هنرمند که “سفری با کهن‌الگوها” نام داشت نیز سال ۱۳۹۵ در همین نگارخانه برگزار شد.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.