حوادث

پیامدهای تغییرات اقلیمی؛ از حریق در مرز آمریکا و کانادا تا سیل و توفان در چین

درحالی که تخلیه مناطقی در دو سوی مرز آمریکا و کانادا به دلیل آتش‌سوزی‌های شدید طبیعی که چندین هفته ادامه پیدا کرده در جریان است، گزارش‌ها از شرق آسیا نیز حکایت از وقوع سیل و توفان در کشورهای این منطقه به ویژه سیل شدید و گسترده در پکن، پایتخت چین دارد.

به گزارش ایران تودی به نقل از بی بی سی، از ساکنان شهر «اُرُویل» در ایالت «واشنگتن» در شمال غربی آمریکا خواسته شده که خانه‌هایشان را برای فرار از آتش‌سوزی «ایگل بلاف» ترک کنند.

در آن سوی مرز دستور مشابهی برای ساکنان شهر «اُسُیوس» کانادا صادر شده است. کانادا امسال بدترین فصل آتش‌سوزی در تاریخ خود را تجربه می‌کند که در جریان آن دست‌کم چهار مامور آتش‌نشانی کشته شده‌اند.

صلیب سرخ آمریکا گفت که یک پناهگاه در اُرُویل، شهری با ۱۷۰۰ نفر جمعیت در حدود شش کیلومتری جنوب مرز کانادا ایجاد کرده است.

اُسُیوس در استان «بریتش کلمبیا» با ۵۵۰۰ نفر جمعیت در سه کیلومتری شمال مرز قرار دارد.

آتش‌سوزی برخی از گردشگران را در اُسُیوس غافلگیر کرد.

همچنین بیش از ۷۰۰ ملک در داخل و اطراف اُسُیوس دستور تخلیه گرفته‌اند و به ساکنان ۲۰۰۰ ملک دیگر گفته شده که ممکن است مجبور به ترک محل شوند.

سازمان آتش‌سوزی‌های طبیعی بریتیش کلمبیا روز گذشته (دوشنبه) گفت که ۱۴۵۰ هکتار جنگل در آتش سوخته و کنترل آتش همچنان ناممکن است.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ آتش‌سوزی طبیعی در اطراف کانادا در جریان است که به گفته یک نهاد دولتی ۶۶۴ مورد آنها «خارج از کنترل» توصیف می‌شود. یک سوم این آتش‌سوزی‌ها به بریتیش کلمبیا در غرب کشور مربوط می‌شود.

آتش‌سوزی‌های شرق کانادا پیشتر باعث تشکیل ابرهایی از جنس دود بر فراز نواحی پرجمعیت شد و کیفیت هوا در شرق کشور و بخش مرکزی آمریکای شمالی را خراب کرد.

روز جمعه یک آتش‌نشان ۲۵ ساله در شمال شرقی بریتیش کلمبیا حین تلاش برای مقابله با آتش جان باخت. او یکی از چهار ماموری است که جان خود را در فصل جاری از دست می‌دهند.

در آتش‌سوزی‌هایِ امسالِ کانادا تاکنون ۱۲.۵ میلیون هکتار که چیزی بیش از مساحت کوباست، سوخته است.

همزمان بزرگترین آتش سوزی طبیعی سال جاری کالیفرنیا در منطقه حفاظت شده ملی «موهاوی» در جریان است. این آتش معروف به «یورک» که جمعه شروع شد تا یکشنبه شب مساحت زیادی را سوزاند.

دانشمندان می‌گویند ماه ژوئیه گرمترین ماه زمین از زمان شروع ثبت رکوردها است و برخی کارشناسان فکر می‌کنند ممکن است گرمترین ماه در ۱۲۰ هزار سال گذشته باشد.

تغییر اقلیم خطر بروز هوای داغ و خشک که به آتش‌سوزی دامن می‌زند را افزایش داده است.

سیل شدید در چین

همزمان از آن سوی جهان تصاویری از سیل شدید در پکن و اطراف می‌رسد. تاکنون دو نفر در این سیل که محصول یکی از شدیدترین توفان‌های سال‌های اخیر است، کشته شده‌اند.

توفان «دوکسوری» باعث جاری شدن سیل در سطح گسترده شده و به هرج و مرج در شمال چین دامن زده است.

در پایتخت حداقل ۳۱ هزار نفر مجبور به فرار از خانه‌هایشان شدند و همزمان خطوط مترو بسته شده است. هرچند این توفان درحال فروکش کردن است اما مقام‌ها مردم را ترغیب می‌کنند در خانه بمانند.

در شهر آژیر قرمز به صدا در آمده و به کسب‌وکارها گفته شده اجازه دهند کارمندان از خانه کار کنند.

انتظار می‌رود آمار کشته‌ها بر اثر این سیل شدید در روزهای آتی افزایش پیدا کند.

بارندگی در پکن و سایر شهرهای شمالی چین به سطح خطرناکی رسیده و انتظار می‌رود باران سیل آسا برای ۲۴ ساعت دیگر ادامه پیدا کند.

سازمان هواشناسی چین گفت که از شنبه شب تا ظهر روز گذشته (دوشنبه) ۱۷۰.۹ میلیمتر باران در پایتخت باریده که معادل میانگین بارندگی برای کل ماه ژوئیه است.

این توفان، روز جمعه در استان «فوجیان» از راه رسید که باعث رانش زمین و سیل پیش از حرکت به سوی پکن شد. در تصاویری که ساکنان پکن در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند، دیده می‌شود که سیل، ماشین‌های زیادی را با خود می‌برد. بیم آن می‌رود که مسافران در داخل خودروها گرفتار شده باشند چون آب با سرعت زیادی بالا آمده است.

سیل همچنین تعدادی از جاده‌ها را خراب کرده است.

در بخش‌هایی از شهر سیل در متروها جاری شده و همچنین ده‌ها پرواز از مبدا و به مقصد پکن لغو شده است.

بنابر گزارش‌ها، صبح روز گذشته در محله «مِنتوگو» مقام‌های اورژانسی اجساد دو نفر را از آب خارج کردند. حدود ۵۰۰۰ نفر از این ناحیه کوهستانی خارج شده‌اند.

همزمان انتظار می‌رود توفان موسوم به «خانون» در روزهای آتی با شدت زیاد به استان «چجیانگ» در جنوب چین برسد.

این سیل‌ها تازه‌ترین نمونه از رویدادهای شدیدی است که چین امسال تجربه می‌کند. این کشور امسال مکررا دمای بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده که دانشمندان می‌گویند بر اثر تغییر اقلیم تشدید شده است.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

با گرمتر شدن هوا، رطوبت بیشتری در اتمسفر ذخیره می‌شود که بارندگی شدیدتر در مدت زمان کوتاه‌تر گاه در ناحیه‌ای محدود را به دنبال دارد.

هشت سال گذشته داغ ترین سال های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریباً به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

تغییرات اقلیمی نقش مهمی را در گرمایش زمین ایفا می‌کند. در همین حال عامل مهم دیگر بازگشت پیش بینی شده پدیده آب و هوایی ال نینو است. سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید این ترکیب قرار است دمای جهانی را به رکورد جدیدی در پنج سال آینده برساند در حالی که کارشناسان آب و هوایی اظهار کرده‌اند که این اتفاق می‌تواند در سال جاری میلادی یا سال آینده میلادی (۲۰۲۴) رخ دهد.

انتهای پیام

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.