فرهنگ و هنر

پرداخت مستمری والدین شهدا معادل حداقل مستمری بازنشستگان است

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران از پرداخت مستمری والدین شهدا معادل حداقل مستمری بازنشستگان کشور برای سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش ایران تودی، حیدری معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفتگویی، با بیان اینکه والدین صبور شهدا یادگاران ایثار و شهادت هستند، گفت: پرداخت مستمری والدین گرامی شهدا به استناد ماده (۲۳) قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران معادل یک و نیم برابر حداقل حقوق کارکنان دولت است. همچنین در سال ۱۴۰۱ رقم ماهانه این مستمری براساس تبصره ۱۲ قانون بودجه به میزان ۵ میلیون و ششصد هزار تومان تعیین و پرداخت آن طبق قانون از ابتدا تا انتهای سال انجام شد.

وی با اشاره به میزان مستمری والدین شهدا در سال جاری اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ به استناد جزء(۶) بند (الف) تبصره (۱۲) قانون بودجه ۱۴۰۲ میزان مستمری ماهانه والدین عزیز شهدا معادل حکم حقوقی شهید تعیین شده است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اشکالاتی که در طرح محاسبه حقوق وجود دارد، گفت: یکی از ابهامات اجرای این قانون به نحوه محاسبه آن باز می گردد و اما مهمترین مشکل آن عدم پیش بینی بار مالی افزایش تعیین شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ است.
حیدری ادامه داد: در واقع از  ابتدای سال در بنیاد شهید و امور ایثارگران مکاتباتی با هدف رفع مشکلات موجود در مسیر اجرای قانون مستمری والدین شهدا با مبادی ذی ربط انجام شده است و دائماً پیگیری لازم به عمل آمده است.
وی افزود: پس از پیگیری های مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران در نهایت سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد نمود تا مستمری والدین  معزز شهدا معادل حداقل مستمری ماهانه بازنشستگان تعیین و پرداخت شود.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه بیان داشت: با این پیشنهاد رقم ۵ میلیون و ششصد هزار تومان مستمری ماهانه والدین ارجمند شهدا در سال گذشته با رشد ۲۷ درصدی به عدد ۷ میلیون و هشتاد هزار تومان در ماه افزایش یافت.
وی ضمن تشکر از سازمان برنامه و بودجه افزود: خوشبختانه بنیاد شهید و امور ایثارگران از محل تخصیص صادر شده در مرداد ماه  این افزایش را اعمال نموده و نهایتا همزمان با پرداخت حقوق و مزایای ایثارگران در پایان مردادماه، مستمری ۵ ماهه والدین محترم شهدا با سرانه ۷ میلیون و هشتاد هزار تومان به حساب آنان  واریز شد.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه پرداخت این مبلغ به صورت علی الحساب می باشد، خاطر نشان کرد: به منظور اجرای کامل قانون پیگیری های مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه خواهد داشت.
حیدری ضمن تشکر از صبر و شکیبایی والدین محترم شهدا در طول ۵ ماه گذشته گفت: امیدواریم بتوانیم در این مسیر با همراهی خانواده گرامی شهدا و ایثارگران اقدامات موثرتری برای افزایش رضایت این عزیزان به عمل آوریم.
 
انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.