استان ها

نرخ تورم سالانه زنجان کمتر از میانگین کشوری است

نرخ تورم سالانه زنجان کمتر از میانگین کشوری است

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: نرخ تورم سالانه این استان در شهریورماه امسال به ۴۴.۵ درصد رسید که بیش از یک واحد از میانگین کشوری کمتر است.

به گزارش ایران تودی؛ ایرج امینی روز پنجشنبه در گفت و گو با بیان اینکه نرخ تورم سالانه کشور در شهریورماه امسال ۴۶.۱ درصد گزارش شده است، افزود: استان زنجان در این شاخص، بین استان های با نرخ تورم پایین جای گرفته است و رتبه ۲۶ را میان استان ها دارد.

وی به فرآیند و ساز و کار محاسبه نرخ تورم اشاره کرد و گفت: برای محاسبه نرخ تورم از اطلاعات جمع آوری شده از قیمت ۴۷۵ قلم کالا و خدمت در قالب ۱۲ گروه اصلی از طریق اجرای طرح های شاخص قیمت مصرف کننده شهری، روستایی و اجاره بها استفاده می شود.

امینی افزود: در استان زنجان در طرح قیمت شهری هر ماه آمارگیران به حدود هزار و ۵۰۰ کارگاه در ۱۰ نقطه شهری مراجعه و حدود پنج هزار و ۸۰۰ مظنه قیمت اقلام را ثبت می کنند.

وی ادامه داد: در طرح قیمت روستایی نیز هر ماه به حدود ۲۸۰ کارگاه نمونه از ۲۰ آبادی در سطح استان مراجعه و حدود سه هزار و ۳۵۰ مظنه قیمت اقلام ثبت می شود، برای طرح اجاره بها نیز ماهانه اطلاعات مبالغ اجاره بهای پرداختی از ۱۲۰ خانوار اجاره نشین نمونه از هشت منطقه شهری به صورت حضوری و تلفنی پرسیده و ثبت می شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: اطلاعات جمع آوری شده توسط مرکز آمار ایران مورد بررسی و محاسبه قرار می گیرد و در نهایت نرخ تورم استان با توجه به ضریب اهمیت کالاها و خدمات در استان در قالب ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه محاسبه و اعلام می شود.

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف