فرهنگ و هنر

نخستین شعر «سایه» از کیوان به دستم رسید

ایرج افشار گفت: اولین شعری که در سایه دیدم از کیوان برایم آمد.

به گزارش ایران تودی، صفحه بنیاد دکتر محمود افشار به مناسبت ششمین اسفندماه سال نود و چهارمین سالگرد تولد شاعر پیشکسوت امیرهوشنگ ابتهاج (ح. دکتر بیست و سوم جزوه جایزه ادبی و تاریخی محمود افشار (نشر امیرهوشنگ ابتهاج (ح.)، دکتر محمود افشار، ص 18-21) به شرح زیر به اشتراک گذاشته شد: «در سایه خاطره ها»

یادم نیست اولین دیدار شاد با سایه در تهران کجا بود، اما تا جایی که می دانم سایه در اواسط سال 1325 از رشت به تهران آمد، البته یکی دو ماه پس از آمدنش، آشنایی و گفتگو شروع شد بی شک واسطه این ارتباط مرتضی کیوان بود. مگر اینکه سایه بگوید آنجا نیست و فرق می کند…

اولین شعری که در سایه دیدم از زحل برایم آمد. سنت کیوان این بود که یک نسخه ماشینی از اشعار خوب تهیه کرده و به دوستان برساند. هفته ای نبوده که با چنین بناهایی خوش شانس نباشم. من شعرهای سایه زیادی دیده و خوانده ام. وقتی به کوه و صحرا رفتیم، کیوان شعرهایی از همان سبک جدید خواند. گویی وظیفه دارند آنها را حمل کنند.

سایه به زودی در محیط شعر «غیر تداعی» تهران رایج شد. به خصوص که شاعر نامدار آن زمان مهدی حمیدی که هنوز دکتر نشده بود، مقدمه ای بر دفتر اول شعر سایه نوشته است.

سایه پس از ورود به تهران با فریدون توللی نیز دیدار کرد. شکی نیست که رفتار دلنشین تولی که شعر فارسی را ابداع کرد و ذات مشتاق او شاعران تازه کار را به دیدن او واداشت. سایه به دلیل طبع بالای شعری اش با شهریار و خوانین و البته نیما که به سه جریان مختلف گرایش داشت رفت و آمد داشت.

به نشانه این که مجموعه ای برای سایه ها آماده می شود، وسعت وفاداری و دوستی قدیمی را دیدم تا چند کلمه از دوران جوانی را یادآوری کنم. برای او شصت سال سلامتی آرزو می کنم.

اولین شعرم

انتهای پیام/