فرهنگ و هنر

ناگفته‌های عینک‌ساز «ابتهاج» و «شکیبایی»

یافتن یکی از قدیمی ترین مکانهای ملاقات افراد دارای عینک در تهران کار دشواری نبود ، زیرا برای سالها یک مغازه سرگرمی قدیمی در مقابل کلیسای سنت ماری در تهران محلی بود که مردم ، چهره ها و معاصران مشهور با یکدیگر ملاقات می کردند. عینک کشور

به گزارش ایران تودی ، روزنامه خراسان بعدا نوشت: “حتی در گذشته های دور که تولید عینک (با ماشین آلات) رشد و شکوفایی نداشت و بیشتر صنعت عینک سازی به دلیل قدمت و اعتبار آن با دست ساخته می شد ، مردم نام آشناتر تری برای این کارگاه عینک سازی دارند. “اما اکنون افرادی هستند که به بهانه یادآوری خاطرات قدیمی خود یا خرید عینک آفتابی به این فروشگاه می آیند.” محمد حسن امیرحانی بیش از 50 سال در مغازه عینک فروشی کار می کند و مدت هاست که به عنوان یکی از دانش ترین و فنی ترین تولید کنندگان عینک در کشور شناخته می شود. “در سال های اخیر ، کارگاه تماشای امیرخانی میزبان بسیاری از بزرگسالان ، مشاهیر و مشاهیر بوده است. همراه با سیاستمداران قبل و بعد از انقلاب ، هوشنگ ابتهاج ، فریدون شهبازیان ، مرحوم خسرو شکیبایی ، خوشنویس مشهور غلامحسین امیرخانی ، استادانی مانند رسولی و دیگران نیز مشتریان این فروشگاه بودند.

او امروز علاوه بر آشنایی با این سازنده قدیمی عینک سازی ، تاریخچه ورود عینک به ایران ، خاطراتش از مشاهیر در کارگاه خود ، توصیه هایش در مورد خرید عینک و موارد دیگر را با او در میان گذاشت. ما در مورد در زیر خواهید خواند

سازنده عینک که در زمینه ابزار دقیق آلمانی کار بهتری انجام می دهد

محمد حسن امیرحانی در محله صابون سازی در تهران متولد شد. وقتی پدرش در 12 سالگی ورشکست شد ، او و برادرش کار جدیدی را برای کمک به تأمین هزینه زندگی خانواده خود شروع کردند. در آن روزها ، مغازه ها در هر خیابان دیده نمی شدند. امیرحانی حدود 60 سال بعد علی رغم افت حرفه حرفه ای ساخت عینک سازی از آن زمان (اوایل دهه 40) آشنا شد. اگرچه جوانتر به نظر می رسد ، اما سابقه شاگردی استاد محمد شالچی را كه پدرش از بنیانگذاران صنعت عینك بود ، داشته است. محمد حسن امیرحانی کار خود را در بازار ناصرخسرو آغاز کرد و در فروشگاه عینک مرکزی کار کرد. با توجه به تاریخچه صنعت و نقل قول ها ، تجربه کافی در زمینه “دیدن” یا برش ، برش دادن و تنظیم عینک برای قرار دادن دقیقا در قاب آن زمان وجود نداشت. بنابراین بعضی اوقات مشتری ها می بینند که یک قاب مستطیل (قاب لیوان) سفارش داده اند اما آن را به شکل گرد خریداری کرده اند یا اینکه به دلیل اشتباه کارخانه تولید عینک ، لیوان های گرد از آب خارج شده اند! در طی سالهایی که امیرخانی مدرسه را رها کرد و پیشه ور شد ، بزرگان که اکثر آنها هنوز مشتری هستند و به فروشگاه می آیند ، گفتند که برش با برادرش عینک های جدید و دقیقی است. در آن زمان ، آنها بسیار نادر بودند در آلمان و ایران.

ما قبلا مشتری هایی از خارج داشتیم

گفته می شود که بیش از 50 سال است که کارگاه تماشای استاد محمدحسن با برادرش استاد عباس در خیابان کریم خان فعالیت می کند ، اگرچه این روزها مشتری کمتری نسبت به گذشته دارد. پروفسور امیرحانی در مورد دلیل انتخاب نام انگلیسی برای این سمینار گفت: “ایبال به معنای کره چشم یا دایره دید است ، اسمی که ما به دلیل هجوم مشتریان و گردشگران خارجی برای اولین فروشگاه اولیه انتخاب کردیم. خیابان کریم خان ، نیم قرن تا به امروز. بسیاری عینک iBall را معتبرترین و قدیمی ترین عینک در تهران می دانند و البته اعتبار اصلی آن به زمانی برمی گردد که کار ساخت عینک به دستگاهی سپرده نشده بود و ما شناخته شده بودیم. به عنوان حرفه ای ترین تولید کننده عینک. در تهران. “

او به بسیاری از هنرمندان معروف من اعتماد داشت

علاوه بر قابلیت اطمینان بی نظیر کیفیت در تولید عینک ، سفارشات ویژه سیاستمداران مشهور و حتی به اصطلاح درباریان در زمانی که استاد امیرخانی علاقه ای به ذکر نام خود نداشت ، این فروشگاه برای بسیاری از افراد محل سفر و افراد مشهور است. مردم بزرگ او اصرار دارد نام برخی از آنها را ببرد زیرا نمی خواهد نام آنها را ببرد: «من سالهاست که چشم مشاهیر را دنبال می کنم. در گذشته افراد مشهور زیادی بودند که به هنر من اعتماد داشتند و به کارگاه عینک می آمدند. استاد هوشنگ ابتهاج ، فریدون شهبازیان ، آشنایان شعر و موسیقی ، بسیاری از بازیگران برجسته مانند هنرمند فقید خسرو شکیبایی و البته پسر و همسر آنها این روزها خوشنویس معروف غلامحسین امیرخانی و هنرمند استاد جلیل رسولی و … مشتریان عینک من هستند “البته ، همانطور که از دیگر صاحبان مغازه های این محله می دانم و می شنوم ، افراد مشهور دیگری نیز به این فروشگاه سرازیر شده اند.”

برخی از افراد مشهور به من سوغاتی دادند زیرا از کارم راضی بودم

بدون شک خاطرات زیادی در این فروشگاه ثبت شده و صدای هنرمندان بر روی در و دیوارها شنیده می شود که برخی از آنها امروز در کنار ما نیستند و چهره خود را در غبار دفن کرده اند. با این حال ، در و دیوار این مغازه شعرخوانی سایه (هوشنگ ابتهاج) یا سهراب خوانی مرحوم خسرو شکیبایی هیچ کلمه و نشانه ای وجود ندارد و تنها امیرخانی است که از وجود او برای ما می گوید. کافی است بگویم که افراد زیادی به اینجا آمدند ، از جمله بازیگران ، کارگردانان ، شاعران و نویسندگان ، خوشنویسان و نقاشان ، همه آنها نجیب و نجیب بودند. من از حضور وصف ناپذیر این افراد لذت بردم ، اما به یاد داشته باشید که کار اصلی در این مغازه این بود که عینک بدهید ، بنابراین تمام موضوعات مطرح شده در جلسات ما معطوف به این موضوع بود. من آماده نبودم که خیلی سوال بپرسم و وقتم را بگیرم. البته در این بین ، من خاطرات شگفت انگیزی دارم ، به عنوان مثال ، بعد از اینکه استاد ابتهاج در ساخت عینک مشارکت داشت ، ما بعد از ساختن و تحویل این دستگاه به وی ، آنها را ساختیم ، زیرا آنها از کیفیت کار بسیار راضی بودند. من به خانه آنها دعوت شدم و موفق شدم ، این شاعر ارزشمند معاصر را در خانه آنها ملاقات کردم و دو کتاب شعر به عنوان هدیه امضا کردم که خاطره آن را هنوز به یاد دارم و این دیدار هنوز برای من بسیار عزیز است. “علاوه بر این ، برخی دیگر از مشاهیر به من یادگاری دادند که همه آنها را نگه داشتم زیرا از کارم راضی بودم.”

برای بیمار متوفی کیفیت از زیبایی عینک مهمتر بود

پروفسور امیرحانی در مورد حساسیت افراد مشهور به خرید عینک و خاطراتشان از این افراد در کارگاه عینک گفت: “مرحوم خسرو خان ​​(بیمار) وسوسه خاصی برای خرید عینک و بازی خوب نداشت. این در حدی بود که او فروتنانه من را در انتخاب قاب و حتی ظاهر عینک به عنوان یک هنرمند شناخته شده راهنمایی کرد. کیفیت برای بیمار متوفی از زیبایی عینک مهمتر بود. “همچنین می خواهم بگویم که همسر هنرمند فقید ( خانم پروین کوشیار) و پسر (پویا شکیبایی) ، بازیگر زن ، همچنان برای خرید عینک به فروشگاه های من مراجعه می کنند و مانند استاد شکیبایی ، آنها نیز خرید منطقی و بدون زباله می کنند. “

استاد ابتهاج و شهبازیان برای خرید آن عجله ای نداشتند

دوست دارم امیرخانی درباره زمانی که هوشنگ ابتهاج و فریدون شهبازیان برای خرید عینک و ساخت قاب به مغازه او رفته اند برای ما تعریف کند. وی اظهار داشت: “استاد ابتهاج انسانی آرام و متواضع بود که به کیفیت عینک و البته توصیه های سازنده توجه داشت.” “او مانند استاد شهبازیان برای خرید عجله نکرد و سعی کرد بهترین و اصولی ترین انتخاب را انجام دهد.” امیرخانی اتكا به نظر كارشناس عینك را از ویژگیهای اخلاقی آهنگساز مشهور كشور فریدون شهبازیان می داند و می افزاید:

دوره ساخت عینک با دست به پایان رسیده است

ممکن است تولید کننده عینک قدیمی تهران از نظر شهرت و قدمت هنوز مشتری خوبی داشته باشد ، اما پروفسور امیرهانی فکر می کند دوره صنایع دستی یا صنعت عینک سازی کلاسیک و حتی سایر فروشگاه های عینک سازی دیگر به پایان رسیده است زیرا مراکز پزشکی “درصد بالایی” از اتاق عینک دارند “” این باعث جلب توجه مشتریان از فروشگاه های عینک شهر شده است و امروز برخلاف گذشته تعداد بسیار کمی از نسخه ها در فروشگاه ها و کارگاه های عینک پیچیده شده است. “شاید آخرین عضو باقی مانده باشد. وی اضافه می کند:” همانطور که مشاهده می کنید ، تولید کنندگان عینک های قدیمی این روزها همه عینک فروشی هستند و همه محصولات صنعتی هستند. بنابراین ، حجم کارهای دست ساز در کلاس فروشندگان عینک جدید دیگر نیست و جایی برای صرف وقت و حوصله برای کارهای ظریف قدیمی وجود ندارد. وی افزود: “بالاخره این کارگاه ها سرانجام به مکانی شیک برای فروش بدون صنایع دستی تبدیل شده اند ، اما کاش این اتفاق نمی افتاد و این هنر نیز مانند بسیاری از مشاغل تاریخی کم و بیش حفظ می شد.”

گفتن عینک خوب است یا نه بسیار دشوار است

یکی از سوالات متداول درمورد افراد ، معیارهای عینک خوب ، به خصوص عینک آفتابی است که به نفع همه است و توسط مشتری ها در هر سنی و هر نژادی مورد استفاده قرار می گیرد. پروفسور امیرهانی می گوید: “تحریم ها علیه افزایش ارزش ارزهای خارجی و در نتیجه قدرت خرید پایین مردم ، مانع از واردات 100٪ عینک با کیفیت اصلی مانند گذشته شده است. البته عینک های منطبق مانند سایر محصولات با کیفیت محدود و بسیار گران هستند. از طرف دیگر ، اکنون می بینیم که بیشتر کالاها ، از جمله عینک ، از چین وارد می شود ، که داستان دیگری است. برخلاف تصور عمومی ، هر محصولی از چین بی کیفیت نیست و به معنای بی فایده بودن آن نیست ، زیرا عینک هایی با همان کیفیت مارک اصلی توسط افراد وفادار از چین وارد می شوند. البته تقریباً گران است. باید اعتراف کنم که تشخیص یک عینک خوب از دید عموم مردم بسیار دشوار است و آنچه بیشتر مردم هنگام خرید این دستگاه مهم به آن توجه می کنند ظاهر آن و عینک طبی غیر استاندارد یا قیمت مناسب است . ضد آفتاب به دلیل لنزها یا قاب های غیراستاندارد (بدنه عینک) صدمات جبران ناپذیری به چشم و بدن وارد می کند. این خطرات به قدری جدی است که من به عنوان یک متخصص در این زمینه عینک را توصیه می کنم ، خصوصاً اگر قدرت خرید یک عینک آفتابی را ندارید ، بیش از عینک غیر استاندارد به چشمان خود اعتماد کنید. “خواسته من این است که مضرات استفاده از عینک های غیر استاندارد جدی گرفته شود.”

جلسات مکرر با افراد مشهور برای من بسیار مفید بود

ناگفته نماند که این سازنده کلاسیک عینک در بسیاری از ورزش ها مانند کونگ فو ، کوهنوردی ، تنیس و اخیراً اسنوکر فعالیت دارد. او روحیه لطیف دارد و غالباً در مکالمات خود با ما و ایرج ، گلپا و دیگران علاقه خود را به موسیقی سنتی خصوصاً استاد موز و شجریانا ابراز می کند. او ترانه های خود را می خواند. وی که اخیراً کتاب شعر منتشر کرده است ، گفت: “ما باید شعر بیشتری به زندگی مردم خود ، به ویژه اشعار شاعران بزرگ این سرزمین وارد کنیم.” برای من شخصاً ملاقات های مکرر با افراد مشهور فواید زیادی دارد ، مانند دوستی و ملاقات های مکرر با چهره های فرهنگی و هنری کشور در محل کار ، که باعث لذت بردن از شاعر می شود. “شعرهایی که در طول این سالها سروده ام اخیراً به اصرار و درخواست دوستان فرهیخته من در قالب کتابچه منتشر شده است.” در پایان گفتگوی یک عصر بهار ، او به جای کتاب با یکی از شعرهای خود ما را سرگرم کرد: “وقتی از منظره حلقه چشمانت به منظره نگاه می کنی / آینه راز داشته باش. همین / من قرار بود در چشم تو باشد / چون هر مژه پنجره ای در ساحل است / پنهان نشو ، ماه شب می درخشد “عصبانی هستم / مرا به خاطر این سرزنش نکن ، من خردمند و زاهد هستم ، فروخته ام / بز در قلب من پر از سر و صدا است. ”

انتهای پیام