فرهنگ و هنر

«مهران» پرترافیک‌ترین مرز اربعین است

داده‌پردازی ثبت‌نام‌کنندگان اربعین، «مهران» را پرترافیک‌ترین مرز در اربعین نشان می‌دهد.

به گزارش ایران تودی، بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، تا کنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای اربعین ثبت‌نام کرده‌اند و براساس مرزی که زائران در سامانه سماح هنگام نام‌نویسی تعیین کرده‌اند مهران در استان ایلام تا کنون پرترافیک‌ترین مرز در زمان پیاده‌روی اربعین برای ورود و خروج است. ترافیک خروج از این مرز در روزهای منتهی به اربعین و ۱۵ شهریورماه سنگین‌تر است و پس از آن کاهش می‌یابد.

مرز مهران در استان ایلام در اربعین سال‌های گذشته نیز مهم‌ترین کانون رفت و آمد زائران بوده است. با این وجود امکانات پارکینگ و اقامت در این منطقه کفاف جمعیت زیاد زائران اربعین را نمی‌دهد.

علاوه‌بر مهران، مرزهای باشماق (کردستان)، تمرچین (آذربایجان غربی)، خسروی‌ (کرمانشاه)، چزابه و شلمچه (خوزستان)، با توجه به ازدحام جمعیت و برای سهولت تردد زائران اربعین، باز هستند.

ستاد اربعین به دنبال توافق با دولت عراق نیز مشخص کرده است که اتباع خارجی مقیم ایران فقط از مرز شلمچه و اتباع خارجی غیرمقیم کشورهای شرقی ایران از مرز چزابه و اتباع خارجی غیرمقیم کشورهای شمالی ایران از همه مرزهای خروجی می‌توانند وارد خاک عراق شوند. بازگشت این زائران از همان مرزهایی باید باشد که خارج شده‌اند.

طبق قانون بودجه، زائران اربعین که مطابق تاریخ تعیین‌شده، از مرزهای زمینی به مقصد عراق از کشور خارج شوند، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

خروج زائران اربعین از ۲۷ مردادماه آغاز شده و قرار است خدمات‌دهی اربعین تا ۲۰ شهریورماه ادامه داشته باشد.

زائران برای اربعین لازم است در سامانه سماح زیر نظر سازمان حج و زیارت ثبت‌نام کنند. هزینه ثبت‌نام شامل بیمه می‌شود که در سه بسته ۳۵، ۴۵ و ۵۵ هزار تومانی عرضه شده است. سازمان حج و زیارت همچنین به زائران توصیه کرده  است علاوه‌بر همراه داشتن گذرنامه با شش ماه اعتبار، کارت شناسایی برای مواقع ضروری همراه داشته باشند.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.