فرهنگ و هنر

«مقدس نما» به دنبال نمایش دادن آسیب‌های تفکر اسلام منهای سیاست است!

روز سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ از مستند «مقدس نما» در سالن مجتمع شهدای سرچشمه تهران رونمایی شد.

به گزارش ایران تودی، در ابتدای مراسم، مستند ۵۲ دقیقه ای «مقدس نما» به نمایش درآمد و پس از آن امیرعباس کنعانی هرندی، کارگردان این اثر به صحبت درباره اثر خود پرداخت و بیان کرد که هدف او از ساخت این مستند نشان دادن آسیب های تفکر اسلام منهای سیاست است و اینکه اعضای انجمن حجتیه در واقع مقدس نمایانی بودند که تفکر آنها نه تنها به تقویت اسلام منجر نمی‌شد بلکه باعث تضعیف اسلام و جامعه اسلامی هم شد و می‌شود و در واقع انجمن حجتیه به ضرر اسلام عمل می‌کند و نه به نفع آن!

پس از صحبت های امیرعباس کنعانی، پنل اول نقد و بررسی مستند برگزار شد و حجت الاسلام اکبری آهنگر به همراه دکتر حمیدرضا اسماعیلی و سید محمد رضایی به نقد و بررسی ساختار سازمان بهائیت پرداختند.

حجت الاسلام اکبری آهنگر در ابتدای صحبت های خود با تشکر از عوامل مجموعه شهدای سرچمشه و مرکز مستند سفیرفیلم برای تشکیل این جلسه بیان کرد که این پنل برای بحث و بررسی پیرامون بهائیت تشکیل شده است و با معرفی کتاب نفیس و ارزشمند ساختار سیاسی سازمان بهائیت آن را از منابع مهم و کلیدی برای معرفی این فرقه نامید.

در ادامه اسماعیلی در شروع صحبت های خود با طرح این مساله که بهائیت یک سازمان سیاسی با کارکردهای مشخص و آشکار است، بر این نکته تاکید کرد که بهائیت از ابتدا یک ساختار کاملا مشخص برای اهداف سیاسی و جاسوسی به نفع قدرت های استعماری دارد و تشکیلات بیت العدل در اسرائیل نیز در راس این سازمان سیاسی برای هماهنگی اهداف بهائیت در تامین منافع استعمارگران است و به همین دلیل هم باید با آن برخورد کرد.

وی افزود: اساسا رهبران انجمن حجتیه متوجه ساختار پیچیده و اهداف بسیار شرورانه این سازمان سیاسی به اسم بهائیت نبودند و گمان می کردند با فعالیت های ساده تبلیغاتی و علیه بهائیت صحبت کردن می توان جلوی آن را گرفت و ریشه بهائیت را خشکاند و از بین برد؛ در صورتیکه مطلقا این نبود و تجربه دو دهه ای مبارزه انجمن حجتیه علیه بهائیت در سال های پیش از انقلاب نشان داد که نمی توان با بهائیت اینگونه مبارزه کرد و به نتیجه رسید.

در ادامه پنل اول، رضایی نیز با بررسی ساختار بهائیت بیان کرد که این مجموعه به این دلیل به وجود آمد تا بتواند ریشه جریان اسلامی را در کشورهای اسلامی شیعی خشک کند و همان کارکرد نفوذ و جاسوسی که لژهای فراماسونری داشتند، این مجموعه هم داشت و دارد. در بهائیت لژهای فراماسونری نام محفل را گرفتند اما کاملا همان اهداف و برنامه ها را به پیش می‌برند و همان خروجی جاسوسی و خرابکاری را دارند. اینکه گمان کنیم بهائی ها مجموعه ای از افراد آرام و ساکت و مظلوم هستند که به یک دین دست ساز اعتقاد دارند، کاملا اشتباه و ساده اندیشی است.

پس از پایان پنل اول، دکتر صادق زیباکلام و دکتر محمدحسن قدیری ابیانه در پنل دوم پیرامون اسلام سیاسی یا اسلام غیرسیاسی؟ به بحث و گفت و گو پرداختند.

در ابتدای این پنل سید مهدی دزفولی، معاون جریانسای مرکز مستند سفیرفیلم با بیان اینکه این پنل برای بحث پیرامون حرف اصلی مستند «مقدس نما» که آیا اسلام سیاسی یا غیر سیاسی است ؟ تشکیل شده است، بیان کرد که هدف از ساخت چنین مستندهایی در دوره های آموزشی مرکز مستند سفیرفیلم در واقع به راه انداختن جریان فکری و سیاسی در سطح جامعه است تا پیرامون این موضوعات و نکات بحث جدی شود و این جلسه مفصل نیز برای همین امر تشکیل شده است.

در ادامه، قدیری ابیانه با بیان اینکه اساسا اسلام دینی سیاسی با ذات و کارکرد برای تشکیل حاکمیت است، افرادی همانند زیباکلام را به این متهم کرد که این افراد تمایل دارند اسلام را سکولار و غیر سیاسی معرفی کنند و این خیانت به اهداف و آرمان های اسلام است.

وی گفت: در صدر اسلام نیز رسول الله و امیرالمومنین (ع) حکومت اسلامی تشکیل دادند و از امام حسن (ع) به بعد به دلیل خیانت یاران آن امام به ایشان ائمه شیعه نتوانستند حکومت تشکیل دهند و حکومت را در دست بگیرند اما در واقع هدف اصلی در اسلام تشکیل حکومت اسلامی در بین جامعه اسلامی و تمامی ابعاد اسلام سیاسی است و ما اساسا اسلام را نمی توانیم غیر سیاسی و سکولار تصور کنیم.

در ادامه، زیباکلام با بررسی سیر تاریخی از صدر اسلام تا دوره صفویه بیان داشت که هیچگاه نه ائمه شیعه و نه علمای اسلام تا دوره صفویه به دنبال تشکیل حکومت نبودند و اسلام را سیاسی فرض نمی کردند بیان کرد که از دوره صفویه به بعد این بحث ها شروع شد و در دوره قاجاریه اوج گرفت و ما شاهد هستیم که زمزمه ها تشکیل حکومت اسلامی و قرائت سیاسی از اسلام در دوره قاجاریه اوج گرفت.

وی با نفی صحبت های قدیری ابیانه بیان کرد که اساسا همین نگاه های تند و بدون اسناد تاریخی افراد تندرویی همانند قدیری ابیانه است که باعث می شود از اسلام قرائت سیاسی شود و از آن سوء استفاده شود تا جامعه را محدود کنند.

قدیری ابیانه نیز با محکوم کردن صحبت های زیباکلام بیان کرد که فردی همانند آقای زیباکلام اهل نماز است و علی القاعده احکام اسلامی را قبول دارد ولی هیچگاه نظر خودش را درباره قانون حجاب و حکم شرعی آن نمی‌گوید و این نشان دهنده این است که چنین افرادی اسلام را سکولار میخواهند و حاضر به پذیرش همه احکام آن نیستند.

این پنل به دلیل تند شدن فضای بحث و خروج قدیری ابیانه از جلسه ناتمام باقی ماند و زیباکلام در نهایت با پاسخ به دو پرسش که توسط حاضرین بیان شد جلسه را به اتمام رساند.

مستند «مقدس نما» از تولیدات دوره آموزشی مرکز مستند سفیرفیلم هم اکنون در سایت tamasha.safirfilm.ir در اختیار علاقمندان است و این افراد می توانند این مستند را از این سایت تهیه کنند. این مستند به کارگردانی امیرعباس کنعانی و تهیه کنندگی محمد نجفی ساخته و تولید شده است.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.