فرهنگ و هنر

مشکلات مهاجران افغانستانی و چند وعده

در دومین نشست «هم اندیشی شباهت های فرهنگی ایران و افغانستان» برخی مسائل مهاجران افغانستانی مطرح شد و قول حل آن توسط مقامات ایرانی داده شد.

بر اساس گزارش ها isna به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دومین نشست انجمن فرهنگی ایران و افغانستان با حضور محمدمهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مشاور و دستیار عبدالله مرادی وزیر کشور و عضو هیئت مدیره سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد. مؤسسه کتاب و ادبیات علیرضا قزوه و اسلام مقتبی نوروزی مشاور ادبی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات، محمدجعفر رئیس سازمان دفاع ملی فلسطین، محمدزاده مدیر رادیو ایران، پرویز کرمی دبیر مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت فرهنگی، علمی، فناوری و توسعه اقتصادی ریاست جمهوری و جمعی از فعالان فرهنگی افغانستان.

ایمانی پور درباره این نشست گفت: از اشعار و سخنان هنرمندان و فعالان فرهنگی افغانستان در این نشست، یک درد عمومی احساس کردم و دردم بیشتر شد. ما دعا می کنیم و دعا می کنیم که یک جای خالی در بالی ایجاد شود تا بتوانیم خدمات شایسته ای ارائه دهیم.

وی با اشاره به انتخاب مدیران جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: با انتخاب مدیران جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشان دادم که افغانستان برایم مهم است. از جمله این انتصابات می توان به دکتر مجتبی نوروزی که برای انجام اقدامات موثر در افغانستان تلاش می کند و دکتر علیرضا قزوه که به عنوان رایزن فرهنگی و ادبی فعالیت می کند، اشاره کرد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره برنامه های آتی این سازمان در افغانستان گفت: در دستور کار هستیم تا با کمک دکتر علیرضا قزوه شبکه نخبگان افغانستانی در سراسر جهان تشکیل شود. با توجه به اینکه بسیاری از نخبگان افغان در کشورهای مختلف پراکنده هستند، این فرصتی برای تغییر فراهم کرده است. بنابراین با ایجاد یک شبکه ارتباطی می توان موضوع یادگیری زبان فارسی را به طور جدی در سراسر جهان ترویج داد.

حجت الاسلام ایمانی پور افزود: در تلاش هستیم تا زمینه حضور هنرمندان و فعالان فرهنگی افغانستان در نمایشگاه های بین المللی را فراهم کنیم. زیرا فرصت مهمی برای بیان دیدگاه ها و مسلک های جمهوری اسلامی ایران است و من تمام تلاش خود را در این مسیر انجام خواهم داد.

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به توجه جمهوری اسلامی ایران به موضوع افغانستان گفت: موضوع افغانستان در سال های اخیر افزایش یافته است و موضوع افغانستان همواره در جلسات دولت مطرح می شود. ” سران قوا.” به عنوان مثال می توان به تأسیس سازمان ملی مهاجرت، آموزش و مطالعه مهاجرت اشاره کرد. ما درد افغانستان را بیش از هر زمان دیگری احساس می کنیم. موارد مطرح شده در این جلسه، اولین جلسه و جلسه بعدی به زودی جمع آوری و به مقامات ارشد ارائه خواهد شد.

در ابتدای این مراسم علیرضا قزوه مشاور ادبی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به معرفی مهمانان، شاعران و هنرمندان افغانستان پرداخت و گفت: این نشست بنا به درخواست فعالان فرهنگی ایران و افغانستان برگزار شد. ” افغانستان. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بیش از همه در صدد حل مشکلات امروز فرهنگیان و کل مردم افغانستان هستند.

قزوه گفت: خانه ادبیات افغانستان در مشهد مقدس در حال آماده سازی است و به زودی افتتاح می شود و باید اعلام کنم که نمایشگاه خوشنویسی هنرمندان افغانستانی در داخل و خارج از کشور برگزار می شود.

حیدر محقق، رئیس دارالقرآن کابل و رئیس کتابخانه عمومی این شهر نیز در این مراسم گفت: بحران افغانستان که ۴۵ سال است ادامه دارد، مردم این کشور و جهان را ناامید کرده است. برای بحران افغانستان باید سیاست‌های بهتر و مؤثرتری توسط سیاستمداران و شخصیت‌های فرهنگی ایرانی و افغانستانی اتخاذ شود.

رییس کتابخانه عمومی کابل با در نظر گرفتن مشکلات کنونی کابل در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات کتاب و کتابخوانی در این شهر گفت: حدود 50 سال پیش علاقه داشتم که یک کتابخانه بزرگ در کابل داشته باشم. طی چند سال گذشته این آرزو برآورده شد و به همت مسئولان جمهوری اسلامی ایران، کتابخانه کابل اکنون دارای 150 هزار جلد کتاب است و زیرساخت های کامل این مرکز فرهنگی و کتابخانه فراهم شده است. و به بهره برداری می رسد. این کتابخانه اکنون مرجع بسیاری از دانشجویان است و ما آن را مدیون دولت جمهوری اسلامی ایران هستیم.

این فعال فرهنگی افغانستان از مسئولان فرهنگی و رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل تشکر کرد.

پس از این نشست، حمید عزیزی، استاد دانشگاه افغانستان، پژوهشگر افغانستان و سخنگوی سابق حزب اسلامی، در مورد مشکلات فرهنگی نخبگان فرهنگی افغانستان در ایران صحبت کرد و تاکید کرد که هم دموکراسی و هم حکومت‌های مذهبی اسیر هستند. تعاریف قدرت خروج، در ساختار سوم باشید. این ممکن است راه حل باشد.

این محقق افغان ادامه داد: نگاه امنیتی در افغانستان بر ماهیت، هویت و شناخت پناهجویان تأثیر عمیقی داشته است و زمانی که پناهجو به افغانستان باز می گردد، نگاه امنیتی او به چشم یک جاسوس است. مسائل مهاجران در ایران بیش از پیش قربانی معاملات سیاسی می شود و در عین حال رهبران و سیاستمداران داخل افغانستان در اظهارات و مواضع خود هیچ توجهی به وضعیت مهاجران ندارند.

عزیزی در پایان سخنان خود گفت: فشارهای مالی و شهرک سازی و همچنین تعداد زیاد اتباع افغانستانی در ایران، مهاجران را در موقعیت آسیب پذیر قرار داده است و این موقعیت، مهاجران را ترجیح داده که سکوت کنند، زیرا هیچ کدام از آنها نیستند. قادر به سکوت است من تاوان سکوتت را خواهم داد.

سیدضیاء قاسمی شاعر افغانستانی در سخنانی کوتاه با تاکید بر حل مشکلات ساختاری، فرهنگی و اجتماعی مردم افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از امن ترین و باثبات ترین کشورهای منطقه است و خواستار ادامه آن است. آموزش آن.” ، زندگی در ایران و در عین حال پایداری بازار کار.

وی افزود: خواستار توجه بیشتر مسئولان فرهنگی ایران برای رسیدگی به موضوع ادامه زندگی و تحصیل در ایران هستیم.

قاسمی در پایان سخنان خود یکی از اشعار خود را برای حضار قرائت کرد:

«گاهی پدر شدیم، برای پسرمان گریه کردیم

گاهی پسر بودیم برای پدر گریه می کردیم

او هر شبانه روز چهل ساله می شود

در ساعات دردناک خبر گریه کردیم

هر بار خونمون رو ریختیم و موفق شدیم

هی پشت قبر جدید کوه گریه کردیم

مادر شدیم و پشت هر زخمی منفجر شدیم

برای بقیه چشم ها گریه کردیم

در خون روسری دخترانمان

روی ماه گریه کردیم

روزهای بعد از تو هم همینطور

هر سال برای سرنوشت گریه می کردیم

بعد از تو مثل تو عاصی عزیز!

“شب گریه کردیم، صبح گریه کردیم”

در این دیدار بسم الله شریفی شاعر افغانستانی مقیم ایران درباره مشکلات عدیده دانشجویان افغانستانی گفت: ما برای ادامه آرزوهایمان به ایران آمدیم و با فرهنگ ایرانی بسیار خوب کار کردیم. مردم ما و هدف ما توسعه این فعالیت های فرهنگی در ایران است.»

وی گفت: ما جوانان افغان می توانیم در فضای مجازی به جامعه تجاری خود کمک زیادی کنیم و جواز کسب می خواهیم.

محمدصادق دهگان، منشی خانه ادبیات افغانستان، توجه به وضعیت چهره های فرهنگ و هنر در افغانستان را ضروری دانست. مشکلات فعلی نخبگان فرهنگی افغانستان را در جلسه قبل بیان کردم و اکنون آن را مهمترین مشکل در زمینه ویزا می دانم و خواستار اقامت ویژه فرهنگیان افغانستانی با تجربه بیشتر در ایران هستم.

وی در پایان سخنان خود خواستار برگزاری دهمین جشنواره قند ایرانی و برنامه داستان های همدلی برای ایجاد همدلی بیشتر بین ایران و افغانستان شد.

پس از این مراسم، پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: استارت آپ های بسیار خوبی را با افراد غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران راه اندازی کرده ایم و بیشترین نیروی کار مجرب از کشورهای افغانستان، عراق و سوریه هستند. “

وی ادامه داد: نرخ جذب افراد غیرایرانی شاغل در شرکت‌های علم‌بنیان ۲۱ برابر شده است. این یعنی بیش از 21 هزار نفر که اکثراً دانشجویان افغانستانی هستند و سال گذشته 80 نفر را در این زمینه و امسال 50 نفر را به عنوان شرکت های بورسیه استخدام کردیم.

پرویز کرمی ادامه داد: در صورتی که دانشجویان افغانستانی آمادگی همکاری در موضوعاتی مانند استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان را داشته باشند، بسیار خرسند خواهیم بود که پس از انجام مراحل اداری، آنها را درگیر کنیم. ایران و افغانستان از پیشتازان علم، فناوری و ادبیات هستند. ما اکنون فیلم را در اختیار مردم افغانستان قرار داده ایم و بدون هیچ هزینه ای به عضویت فیلم در آورده ایم تا کار علمی و حرفه ای آنها را تسهیل کنیم.

مشکلات مهاجرین افغان و چند وعده

در این مراسم محمدجعفر محمدزاده درباره مشارکت های فرهنگی ایران و افغانستان و اختلافات در این حوزه گفت: برای شهروندان افغانستان اشک می ریزم. من به شاعران ایرانی علاقه مندم و به شاعران افغانستانی احترام می گذارم. ما باید پلی برای مرزهای ایجاد شده برای ایجاد روابط بهتر بیابیم.

مدیر رادیو ایران در ادامه صحبت های خود گفت: به گفته بینندگان رادیو ایران یکی از پرمخاطب ترین برنامه های ما در ایران است. ما و مردم افغانستان از یکدیگر دور هستیم و خطر آسیب رساندن به زبان فارسی را در افغانستان احساس می کنیم. مردم افغانستان عاشق زبان فارسی هستند و به آن اعتقاد دارند و بسیاری از بزرگان این کشور شاهنامه و رباعیات خیام را حفظ می کنند.

او گفت: “بحث در مورد پشتو بسیار مهم است و من فکر می کنم پشتو ایرانی بود.” در رادیو ایران حاضریم در مورد زبان و شعر پشتو در افغانستان بحث کنیم.

محمدزاده در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه استودیوهای ما در خدمت نخبگان فرهنگی افغانستان هستند، خاطرنشان کرد: ما در حد توان خود در خدمت هنرمندان و دانشجویان افغانستانی هستیم و شنیدن صدای شما از رادیو برای ما مفتخر است. ایران.”

احمدی دیگر هنرمند افغانستانی نیز در سخنانی کوتاه گفت: یکی از مشکلات ما نداشتن گواهینامه برای هنرمندان افغانستانی و نبود مجوز کار و رانندگی برای افغان های مقیم ایران است.

این هنرمند افغانستانی در پایان سخنان خود گفت: اگر به هنرمندان جواز کسب بدهیم، روابط کاری و حرفه ای ما با دیگر هنرمندان ایرانی افزایش می یابد و شرایط کاری ما بهتر می شود.

در این دیدار عبدالله مرادی دستیار ارشد وزیر امور داخله در مورد مشکلات کنونی مردم افغانستان و نخبگان ایرانی صحبت کرد.

وی افزود: در تلاش هستیم تا سازمان ملی مهاجرت در وزارت کشور ایجاد شود و تمامی مشکلاتی که برای اتباع همه کشورهای ساکن ایران به ویژه مردم افغانستان وجود دارد را رصد و تسهیل کنیم. نگاه ما به مردم افغانستان در ایران فرهنگی و اجتماعی است و رفاه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این مردم شریف را تامین خواهیم کرد.

مرادی با اشاره به اینکه دغدغه اصلی مردم افغانستان در ایران چشم انداز اقامت است، گفت: در تلاش هستیم تا اقامت اتباع افغانستانی در ایران را برای چند ماه تمدید کنیم تا مشکلات موجود مهاجران مقیم ایران حل شود. ما علاقه مند به افزایش زمان اقامت، زندگی، کار، تحصیل و کار در ایران هستیم که به شهروندان افغانستان اجازه می دهد تا ماه ها بدون هیچ مشکل و نگرانی در ایران بمانند.

دستیار ارشد وزیر کشور در پایان سخنان خود گفت: من از طرف وزیر کشور به شما سلام می کنم و شنونده شما و فرستنده هستم تا مشکلات شما را به گوش شما برسانم.

مقتبی رحماندوست در بخش بعدی این دیدار با اشاره به استفاده از فرصت های رسانه ای برای رساندن دغدغه های شخصیت های فرهنگی و هنری افغانستان به مسئولان گفت: صمیمیت و دوستی بین دو ملت ایران و افغانستان تقویت خواهد شد. گم نشو پیشنهاداتی که در جلسه مطرح شد گام بزرگی است و مسائلی که باید به آن رسیدگی شود از طریق قوه مقننه قابل اجراست.

انتهای پیام/