فرهنگ و هنر

فوتبال خودش سینماست – ایران تودی

فیلم‌های فوتبال معمولاً آثار عالی و جذاب نمی‌سازند، و این به این دلیل است که درام و تلاش برای نشان دادن و زنده کردن بازی‌ای که تمام جذابیت آن از ماهیت مستقیم و واضح آن ناشی می‌شود، کم است. در طول سالیان متمادی، همه بینندگانی که به سینما رفته و فیلم های فوتبالی را تماشا کرده اند، آگاهانه یا ناخودآگاه آنچه را که روی صفحه نمایش داده می شود، با تصویری که در ذهن مسابقات فوتبال نوشته شده است مقایسه می کنند.

به گزارش ایران تودی هموطن وی نوشت: در توضیح رابطه سینما و فوتبال اولین چیزی که به ذهن می رسد شکست تجاری اکثر این آثار است. فیلم‌های فوتبال معمولاً آثار عالی و جذاب نمی‌سازند، و این به این دلیل است که درام و تلاش برای نشان دادن و زنده کردن بازی‌ای که تمام جذابیت آن از ماهیت مستقیم و واضح آن ناشی می‌شود، کم است. در طول سالیان متمادی، همه بینندگانی که به سینما رفته و فیلم های فوتبالی را تماشا کرده اند، آگاهانه یا ناخودآگاه آنچه را که روی صفحه نمایش داده می شود، با تصویری که در ذهن مسابقات فوتبال نوشته شده است مقایسه می کنند. آنها تصویر ایجاد شده توسط مشاهده مستقیم در استادیوم یا در گزارش های تلویزیونی را مقایسه کردند. قیاسی که سینما به ندرت به آن افتخار می کند. شاید مهم ترین مسئله دکوپاژ سکانس مسابقه باشد. بازسازی صحنه ها در مقایسه با آنچه که دوربین های تلویزیونی از صحنه های مسابقه ثبت کرده اند تفاوت چشمگیری دارد. البته داستان سینما و فوتبال فقط به صحنه های مسابقه خلاصه نمی شود. سینما همچنین شامل داستان و درام است، اما در این زمینه، فوتبال داستان جذاب‌تر و دراماتیک‌تری ارائه می‌کند. نزدیک به سینما، مسابقه خود یک فیلم کامل با فیلمنامه ای پر از مراحل، فراز و نشیب، غم و شادی، پیروزی و شکست و بازگشت قهرمان در آخرین لحظه است. وقتی سوت شروع به صدا در می‌آید، فیلم شروع می‌شود و مخاطب به یک درام سرزنده، بداهه و در بسیاری از موارد غیرمنتظره کشیده می‌شود. دراماتیزه کردن فوتبال که بیشترین شباهت را به سینما دارد از هر ورزش دیگری دشوارتر است. به حدی که یک درام کامل است و تلاش برای بازسازی آن در قالب یک فیلم سینمایی اغلب با شکست مواجه می شود.

یک رویداد، دو داستان

در میان فیلم های ساخته شده درباره فوتبال، دو فیلم قدیمی در خاطره اکثر ایرانی ها باقی مانده است. اولی با پخش شبانه تلویزیونی اش به شهرت رسید، در حالی که دومی پس از اکران در سینما بارها پخش شد و می توان آن را پرمخاطب ترین فیلم فوتبال در بین ایرانیان دانست. 2 فیلم با خط داستانی مشترک و البته پایان های متفاوت. در واقع یک داستان واقعی در لبه جنگ جهانی دوم اساس 2 فیلم با 2 داستان متفاوت بود. اولی حکایت پیروزی تلخ و غم انگیز بود و دومی حکایت پیروزی رهایی بخش. اصل ماجرا از این قرار بود: «چندین فوتبالیست باشگاه فوتبال معروف اوکراینی «دیناموکیف» در یک نانوایی کار کردند، همراه با دیگر کارکنان نانوایی، یک تیم فوتبال ایجاد کردند و شروع به بازی در لیگ جدید در مقابل تیم‌هایی کردند که حمایت مالی آن‌ها بود. دولت دست نشانده .. پس از گم شدن یک تیم از پایگاه نیروی هوایی ارتش اشغالگر، لیگ منحل شد، اعضای تیم توسط گشتاپو دستگیر و 4 نفر از آنها اعدام شدند.

دو نیمه در جهنم

این یک خاطره جمعی در بین فیلم های پخش شده در تلویزیون در دهه 60 ایجاد کرد و به دلیل تفاوت آن با بسیاری از فیلم های اکشن سیاه و سفید که در آن سال ها از تلویزیون پخش می شد به یاد می آورند. برای مثال، در فیلم Two Halves in Hell (Zoltan Fabri, 1963)، افسران نازی تصمیم می گیرند به مناسبت تولد هیتلر یک مسابقه فوتبال بین زندانیان اردوگاه کار اجباری که بدون شک همه متحدانشان هستند، ترتیب دهند. آنها سرباز خودشان بودند و طبیعی است که کمترین انتظار از آنها برنده شود.بدون شک ممکن است برخی به دلیل کمبود غذا، دوری از شهر، روستا و خانواده حتی نتوانند راه بروند. برای اینکه از دست دادن این اسرا بیش از حد غیرطبیعی به نظر نرسد، برخورد موقت با گروه منتخب یا داوطلب شرکت در تیم فوتبال آغاز می شود. از همان لحظه اختلاف بین زندانیان شدت گرفت و بعداً توانستند بر این اختلافات و سایر موانع فائق آیند و در روز مسابقه با غرور از حریف و با وجود دسیسه های داور آلمانی بازی را بردند. . باخت اسیران برنده با عصبانیت و در عین حال ترسو در پایان بازی در همان زمین فوتبال تیرباران می شوند.

دو ساعت و نیم در جهنم به عنوان یک فیلم اردویی، ویژگی های آشنای این زیرژانر سینمای جنگ را داشت و قوانین بازی کاملا رعایت می شد. آنچه فیلم را جذاب می کرد، موقعیت های طنز و کمدی و اشاره به فوتبال در دل فضای تلخ و خشن بود. در میان شخصیت ها، اشنایدر، زندانی دست و پا چلفتی که در روز بازی به عنوان یک قهرمان ظاهر شد، بیش از همه به یادگار ماند. پایان تراژیک فیلم بعد از تمام شوخی ها و موقعیت های کمدی شوکه کننده بود.

تا پیروزی بدوید

سال‌ها بعد، داستانی که الهام‌بخش «دو نیمه» بود، بر خلاف فیلم اول که محصولی ارزان از اروپای شرقی بود، مبنایی شد برای تسخیر یک فیلم هالیوود با بازی ستاره‌های فوتبال و سینما. دفتر. به همین دلیل اولین پیش نویس فیلمنامه که با پایانی واقع گرایانه به پایان می رسید تغییر کرد. در اولین پیش نویس، یک تیم اسرا شجاعانه در یک بازی پیروز می شود و توسط آلمانی های خشمگین در میدان تیراندازی می شود. درست مثل دو نیمه وقت در جهنم. زمانی که حضور پله، آردیلس و بابی مور در فیلم تایید شد و سیلوستر استالونه نیز در فیلم ظاهر شد، کمپانی تصمیم گرفت پایان فیلم را تغییر دهد. جان هیوستون که پس از خواندن پیش نویس اول با کارگردانی فیلم موافقت کرد، با اینکه از تغییر نهایی ناراضی بود، با ساخت فیلم موافقت کرد. در رده فیلم های فرار از زندان و در مقایسه با نمونه های کلاسیکی مانند «زندان 17» (بیلی وایلدر) و حتی «فرار بزرگ» (جان استرجس)، فیلم هیوستون اثر قابل توجهی نیست، بلکه فیلمی است که آن را ساخته است. حضور بازیکنان فوتبال مهم بود. به آن معروف است. کارگردان کهنه کار هالیوود توانست از ستاره های فوتبال بهره ببرد (این را با نگاهی به نمونه های ایران بهتر متوجه شدیم). آردیلس با بازی در مقابل یک تیم ارتش آلمان به سبک متحدین، موفق می شود با پنالتی های استالونه و درخشش چرخش قیچی معروف پله از نازی ها پیشی بگیرد.

سکانسی که پس از سال ها هنوز در خاطره ها مانده است، حضور مایکل کین به عنوان مربی و کاپیتان تیم در جلسه فنی با بازیکنان و ارائه توصیه های تاکتیکی است. مایکل کین با اشاره به وضعیت بد بدنی بازیکنان تیم متفقین از بازیکنانش می خواهد به جای دویدن به تنهایی، توپ را بیشتر در وسط زمین حرکت دهند. کین توضیح می دهد که پله بی حوصله است و به سمت تخته می رود، گچ مایکل کین را می گیرد و بهترین تاکتیک ممکن را برای پیروزی پیشنهاد می کند: “تو به من توپ را بده، من همه را دریبل می کنم و گل می زنم!” نام پله به عنوان طراح صحنه های فوتبال در تیتراژ دیده می شود.

قسمت آخر فیلم هیجان انگیز است. استالونه یک ضربه پنالتی دقایق پایانی را به سود ژرمن ها مهار کرد و آنها بازی را 4-4 به تساوی کشاندند. وقتی بازی تمام می شود، تماشاگران زمین ها را به هم می ریزند و با نگهبانان و سربازان درگیر می شوند و زندانیان با افرادی که لباسی غیر از لباس ورزشی به تن دارند، فرار می کنند.

انتهای پیام