استان ها

علم‌الهدی: حل مشکلات به وسیله برجام از اول تفکر غلطی بود

ایران تودی/ خراسان رضوی امام جمعه مشهد گفت: اینکه بگوییم باید مشکلات خود را با برجام حل کنیم از ابتدا اشتباه بود و ادامه دادن آن اشتباه تر است.

سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه های خطبه های دینی خود در نماز جمعه حرم رضوی (ع) مشهد با بیان اینکه در حال حاضر در شرایط بحرانی به سر می بریم، گفت: با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم. از یک سو و از آن جهت رویدادهای جهانی فرصت های مهمی را پیش روی ما قرار می دهند.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی درست مشکلات و فرصت ها، افزود: اگر مردم ما فرصت ها را بشناسند، امید اجتماعی رشد می کند و اگر منشأ مشکلات را بدانند، مردم و مسئولان با کمک برای رفع آن تلاش می کنند. امروزه مشکلات اقتصادی مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و دولت برای ایجاد عدالت اجتماعی دست به اقدام اقتصادی زده است که عواقبی برای برخی دارد.

سخنگوی ولی فقیه خراسان رضوی ادامه داد: دولت در برنامه اقتصادی خود میلیاردها دلار از جیب 4 هزار و 120 نفر بیرون آورد و به جیب 74 میلیون نفر ریخت. اما مستاجران هم دست نخورده نمی نشینند و سعی می کنند سودهای از دست رفته را جبران کنند، بنابراین نقش قوه قضاییه و نهادهای نظارتی در اینجا بیشتر می شود.

علم الهدی گفت: علم اقتصاد می گوید قیمت کالاها بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود، اما این موضوع برای جامعه ای که در وضعیت متعادلی قرار دارد صادق است، نه برای جامعه ای که از یک سو و بخشی با تحریم های خصمانه مواجه است. از سوی دیگر، خرید کنید.” این مبارزه علیه سالیانه و سود است. در چنین جوامعی عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت نیستند و دستگاه های مدیریتی باید نظارت و هماهنگی لازم را داشته باشند. اگر نهادهای مختلف دولتی نسبت به مشکلات معیشتی مردم در چنین شرایطی بی تفاوت باشند، اقشار آسیب پذیر نابود خواهند شد.

وی با تاکید بر لزوم کمک و حمایت مردم گفت: اگر مردم با هم همکاری نکنند هیچ اتفاقی نمی افتد. جایی که مردم در محل هستند، همه مشکلات حل می شود. علاوه بر این مشکلات، احتمالات زیادی وجود دارد. الحمدلله در حال حاضر در شرایطی هستیم که نه تنها تحریم ها برداشته می شود، بلکه خود دشمنان ما نیز اذعان دارند که تحریم ها راه به جایی نمی برد. از ابتدا این اشتباه بود که می گویند باید از طریق برجام مشکلات خود را حل کنیم و ادامه دادن اشتباه تر است.

امام جمعه مشهد افزود: یکی از گزینه های پیش روی ما دیپلماسی اقتصادی است که بین ما و همسایگان و بین برخی سرزمین های دور و بدون نیاز به برجام برقرار شده است. ما یک نفتکش گران قیمت را به ونزوئلا فروختیم و دو نفتکش دیگر سفارش دادیم که گزینه بسیار ارزشمندی بود. ما تنها توانستیم 20 دستور اقتصادی استراتژیک را با آمریکای جنوبی امضا کنیم و همچنین حدود 17 قرارداد اقتصادی با کشورهای همسایه امضا کردیم. اینها همه فرصت‌هایی هستند که اقتصاد ما را تثبیت می‌کنند و نگرانی‌های معیشتی مردم را جبران می‌کنند.

علم الهدی تاکید کرد: اگر ارزش های دینی خود را حفظ کنیم، در محاصره نعمت های الهی قرار می گیریم، اما اگر جامعه ما دنیوی شود و مظاهر ضدورزشی در آن حاکم شود، مورد غضب الهی قرار می گیریم و همه جایگاه خود را از دست می دهیم. .

انتهای پیام/