فرهنگ و هنر

عبدی‌پور: نقش مهم پیروان ادیان در ترویج صلح و پرهیز از خشونت

نایب رئیس فرهنگستان علوم و فرهنگ اسلامی گوم تأکید کرد: ادیان این قدرت را دارند که پیروان خود را به دفاع از صلح و جلوگیری از خشونت وادار کنند، اما این امر مستلزم بازنگری در مبانی معرفتی و کاربرد و تأکید بر الهیات در ادیان است. این در سمت دلسوزانه ادیان است.

حسن عبدی پور، نایب رئیس موسسه فرهنگستان علوم و فرهنگ اسلامی در گوم، در وبینار “گفتگوی ادیان برای صلح و هماهنگی” با بیان اینکه مرکز گفتگوی دینی و توسعه تمدن نظربایف و سفارت آن در تهران نقش ادیان که توسط سازمان ملل متحد در ایجاد صلح هماهنگ شده است

وی بیان کرد: انسان در طول تاریخ همواره از دو منبع برای کسب علم و معرفت استفاده کرده است که یکی از آنها وحی و حجت ظاهری الهی است که خداوند از طریق پیامبران و کتب آسمانی بر انسان نازل کرده است. منبع دیگر عقل و برهان باطنی است.

عبدی پور افزود: بخش مهمی از کارهایی که مسئولیت تنظیم روابط داخلی و بین المللی، اصلاح و بهبود زندگی بشر در همزیستی مسالمت آمیز دولت ها و ملت ها را بر عهده دارد، به قوانین و مسائل حقوقی مربوط می شود. مطالعه، بازنگری و اصلاح قواعد حقوقی مربوطه برای پیروان تمامی ادیان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. این مطالعات را می توان تحت عنوان امکانات قانونی ادیان انجام داد.

وی گفت: ادیان به نیازهای قانونی جامعه می پردازند. همانطور که قانون در جامعه سنتی مبتنی بر دین است، دین نیز در برقراری و حمایت از قانون در جامعه مدرن بسیار نیازمند است و عقلانیت به تنهایی کافی نیست. الزامات قانونی و تکلیف محور نیز دین را به عنوان یکی از نیازهای اساسی دنیای مدرن می طلبد. دین نقش مهمی در تعقل و معنا بخشیدن به اصول اخلاقی و در تعریف و حفظ برخی اصول اخلاقی دارد.

نائب رئیس موسسه فرهنگستان علوم و فرهنگ اسلامی در صمغ گفت: لذا فقها و فقهای مذاهب باید کتب آسمانی را عمیقاً مطالعه کرده، مفاد قانونی آن را کشف و برتری خود را بر سایر مساجد و آرمان های حقوقی بشری اثبات کنند.

وی ادامه داد: اگر قرآن را از منظر حقوقی بررسی و تحلیل کنیم، خواهیم دید که بسیاری از آیات آن جنبه حقوقی دارد (امضا، تأیید یا تثبیت آراء و احکام نظری پیشینیان به معنای بدعت است). قوانین جدید).

عبدی پور تاکید کرد: با توجه به اینکه در دنیای مدرن، بسیاری از پیروان ادیان پیرو آموزه ها و توصیه های ادیان، انتظار دارند که الهیات ادیان برای پاسخگویی به نیازهای انسان مدرن جدید و کاربردی باشد. یکی از مسائل مهم پیروان دین، زندگی مسالمت آمیز پیروان دین و جلوگیری از انواع خشونت است.

معاون فرهنگستان علوم و فرهنگ اسلامی گوم افزود: به نظر می رسد ادیان این قدرت را دارند که پیروان خود را به دفاع از صلح و جلوگیری از خشونت وادار کنند، اما این امر مستلزم توجه به کاربرد مبانی معرفتی و کلامی است. تاکید بر ادیان و جنبه های رحمانی ادیان.

وی گفت: به عنوان مثال کلمه «رحمن» 157 بار در سراسر قرآن تکرار شده است و کلمه «رحیم»، «رحیم» و «رحیمه» تنها 166 بار تکرار شده است. در موارد ذکر شده در قرآن، این کلمات از صفات الهی به شمار می روند و تنها در آیه 128 سوره توبه کلمه رحیم در وصف پیامبر اکرم (ص) به کار رفته است. بنابراین پیروان مذاهب می توانند با مطرح ساختن چنین موضوعاتی بر گسترش صلح و خشونت تاکید کنند.

من باید بگویم؛ این میزگرد صبح امروز (20 آبان) با حضور جمعی از کارشناسان و صاحب نظران جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان برگزار می شود که در این نشست برگزار شد.

انتهای پیام/