استان ها

طرح تسهیل وکالت در مجلس شورای اسلامی، چالش جدی کانون‌های وکلا

به گزارش ایران تودی آذربایجان‌غربی، علی علیزاده رئیس هیئت مدیره کانون وکلای آذربایجان‌غربی درخصوص “طرح تسهیل وکالت در مجلس شورای اسلامی” گفت: تصویب این طرح به معنای نادیده‌گرفتن قانون استقلال کانون وکلای دادگستری است و حرفه شریف وکالت را که از پشتوانه قوانین دائمی کشور ما برخوردار است کسب‌وکار شمرده است.

علیزاده افزود : اجرای این طرح که برای حرفه وکالت تنها نیاز به پروانه با میانگین نمرات پایین باشد و همچنین افزایش سهمیه ها نه تنها باعث اشتغا لزایی نخواهد شد بلکه کیفیت و سطح علمی وکلا را پایین ترین حد تنزل خواهد داد و باعث بروز مشکل در دادرسی و افزایش جرایم خواهد شد.

وی تنزل جایگاه کانون‌های وکلا به گروه های کسب و کار از نتایج طرح تسهل دانست و تصریح کرد : اصلاح این آیین نامه و برگشت اعتبار و جایگاه کانون های وکالت و پرهیز از دخالت در امور آنها مهمترین مطالبه وکلا در روز وکیل مدافع است.

نایب رئیس کانون وکلای آذربایجان‌غربی نیز در این نشست عنوان کرد: کانون های وکلا باید یک ساز و کار رسانه‌ای هدفمند و واحد داشته باشند و چالش‌های موجود در این مجموعه می‌تواند با همراهی رسانه ها برطرف شود.

زانیار مینایی ادامه داد: طرح تسهیل کسب وکار مجوزهای تقابل قرار دادن مدیران نهاد وکالت با داوطلبان کار آموزی وکالت و هم چنین موجب رعایت نکردن استاندارد های کیفی در دانشگاه ها و در ادامه تولید انبوه فارغ التحصیلان وکالت به بهانه ایجاد اشتغال در جامعه سبب شده تا شاهد فارغ‌التحصیلان بیکار و تبدیل آنان به وکلتی بیکار باشیم که مورد اعتراض تمامی هیئت مدیره های کانون وکلا قرار گرفته است و بحران اشتغال را در پی دارد.

وی افزود: کانون وکلا یک نهاد قانونی مدنی ، خودساخته و خود انتطام است و هرگونه دخالت در آن موجب تتزل جایگاه وکالت در جامعه خواهد شد و بجای پرورش نیروهای حاذق در حوزه وکالت از این پس با جمع انبوهی وکیل آموزش ندیده و نا آشنا به وظایف و مسئولیت خود مواجه خواهیم بود.

46