استان ها

سنت‌های ماه مبارک رمضان در جهان و در این ایام کرونایی چگونه برگزار می شود؟

به گفته ایران تودی ، مسلمانان در سراسر جهان اکنون در میان همه گیر Covid-19 برای دومین سال وارد ماه رمضان می شوند. اگرچه امید به برگزاری مراسم بهتر در این ماه وجود داشت ، اما مساجد در بسیاری از کشورها بسته شده و محدودیت هایی برای کاهش شیوع بیماری در ماه رمضان اعمال شد.

اپیدمی کوید -19 ممکن است منجر به تعطیلی مساجد و جماعات در سحر و بستن افطار در ماه رمضان شود ، اما مردم هنوز دارای روحیه ای قوی برای حفظ این سنت دیرینه هستند ، با محدودیت های شدید ناشی از واکسیناسیون و افزایش آنها آگاهی از بیماری

در ماه رمضان سال گذشته ، بسیاری از مراسم ها مانند نماز ترویه (سنت 68 ساله مصری) که در مسجد برگزار می شد ، متوقف شد. البته پس از آن ، با كاهش محدودیت ها ، مساجد بازگشایی شد ، اما نمازگزاران فقط برای مدت كوتاهی حضور داشتند. مراسم ماه رمضان امسال با موجی از بیماری همراه است و محدودیت ها نشان داده است که قوانین برگزاری مراسم در این ماه در هر کشور متفاوت بوده است. نگرانی اصلی این است که برگزاری برخی از مراسم ها در این ماه منجر به افزایش تعداد موارد و مرگ و میر شود.

به عنوان مثال ، در پاکستان ، مقامات اجازه داده اند که مساجد در ماه رمضان با استفاده از قانونی که ممنوعیت استفاده از نمازگزاران و ماسک های بالای 50 سال را بر عهده دارد ، باز بمانند. افغانستان این امر را به نمازگزاران سپرده است تا از یکدیگر مراقبت کنند ، فاصله خود را حفظ کنند و در صورت احساس بد از مساجد دور بمانند. افطار مصر نیز برای دومین سال متوالی قربانی ویروس شد.

سنت های سنتی ماه رمضان از کشورهای مختلف

امارات متحده عربی

حق الله یک سنت محبوب ماه رمضان در امارات متحده عربی است که در پانزدهم (یک ماه قبل از ماه رمضان در تقویم اسلامی) در شعان برگزار می شود. در این جشنواره ، کودکان لباس پوشیده از منطقه بازدید می کنند و آوازهای سنتی عربی می خوانند و در کیسه های معروف به Kharyta آجیل و شیرینی جمع می کنند. این سنت ماه رمضان بخشی از هویت ملی کشور است و بازگشت به دوران قدیم و اهمیت پیوندهای قوی اجتماعی و ارزشهای خانوادگی را در جامعه مدرن ، که به طور فزاینده ایزوله و فردگرا شده است ، تداعی می کند.

کویت

در مورد سنتهای ماه رمضان کویت ، آنچه در مورد حق الل Allahه گفته شده در اینجا به عنوان گرگیان یا قرقیان است و تفاوت در زمان برگزاری مراسم است (در ماه رمضان و به مدت سه روز متوالی). کودکان با لباس های محلی لباس می پوشند و آوازهای سنتی می خوانند. در این سنت مبارک ، ماه رمضان به کودکان روزه دار هدیه داده می شود.

عراق

بازی Mheibes یکی از مشهورترین سنت های ماه رمضان در عراق است. Mahibs از کلمه “Mahbas” به معنی حلقه نام یکی از بازی های عمومی شب های ماه رمضان است. در ساعات جوانان ، عراقی ها بعد از افطار جمع می شوند تا این بازی سنتی را که عمدتا توسط مردان انجام می شود ، انجام دهند و از دو گروه 40 تا 250 بازیکن تشکیل شده است که به نوبت یک عاشق یا حلقه را مخفی می کنند. این بازی مانند یک بازی گل یا حماقت است و در بین مردم عراق نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

اندونزی

نیکار یکی از سنت های منحصر به فرد ماه رمضان در جهان است. این سنت ماه رمضانی اندونزی قبل از آغاز ماه مبارک انجام می شود. نیهکار راهی است برای ادای احترام به اعضای خانواده درگذشته. برای اندونزیایی ها (به ویژه در منطقه جاوه) ، ماه رمضان زمان خودآزمایی و تجدید ایمان است. قبل از ماه رمضان ، مردم به مقبره ها می روند و برای گل و موفقیت و سلامتی خود دعا می کنند. سنت پدوسان (padusanOpens) نیز اعتقادی به خلوص و خلوص است و با استحمام در آب دریا یا آب انجام می شود.

مصر

چراغ یکی از رنگارنگ ترین و زیبا ترین سنت های ماه رمضان در جهان است. در خاورمیانه ، فانوس به نمادی از ماه رمضان تبدیل شده است. مصریان هر ساله ماه رمضان را با فانوس آغاز می کنند و این نماد وحدت و خوشبختی در ماه مبارک است. خیابان ها ، خانه ها و محله های مصر به عنوان بخشی از سنت ماه رمضان با این چراغ های شیشه ای فلزی و رنگی تزئین شده اند. طبق روایات مختلف ، این چراغ اولین بار در قرن دهم در ماه رمضان ظاهر شد.

بوقلمون

ماه رمضان و بیدار شدن در نیمه شب با طبل های بلند موسیقی دلپذیری است و با گذشت زمان این مراسم همچنان انجام می شود. افرادی که از زمان امپراطوری عثمانی در ماه رمضان روزه گرفته اند ، زود روی تریبون بیدار می شوند. با وجود گذشت زمان و ظهور ساعت های زنگ دار ، بیش از 2000 طبل همچنان در ماه رمضان در کشور مورد ضرب و شتم قرار می گیرند.

آلبانی

مسلمانان آلبانیایی برای شروع و خاتمه روزه در طول ماه رمضان آهنگ های سنتی اجرا می کنند. این سنت ماه رمضان به امپراتوری عثمانی برمی گردد.