استان ها

ساماندهی فاضلاب ۱۱ شهرستان گیلان از محل تهاتر نفت

ایران تودی/گیلان نماینده آستانه اشرفیه در مجلس، یکی از چالش‌های استان‌های شمالی از جمله گیلان را در حوزه آب و فاضلاب دانست و متذکر شد: با اعتبارات پایین در حوزه ساماندهی فاضلاب مواجه هستیم و لذا با محوریت نمایندگان استان گیلان در مجلس و همکاری استاندار و ستاد اجرایی و قرارگاه خاتم، مقرر شد که ساماندهی فاضلاب ۱۱ شهرستان را از محل تهاتر نفت دنبال کنیم.

ابراهیم نجفی، با اشاره به تصویب قانون جهش تولید مسکن و قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، اظهار کرد: بر این اساس، مقرر شد که بانک‌های دولتی ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات را در قالب خودمالک و طرح نهضت ملی مسکن پرداخت کنند؛ همچنین کلیه دستگاه‌ها باید اراضی مازاد خود را به صورت رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها در سال اول به جای تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کردند، گفت: مجلس در قانون بودجه سال جاری، جریمه ۲۰ درصدی بانک‌ها از تعهدات انجام نشده و برخورد با دستگاه‌های متخلف را تصویب کرده است.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی خبری، با اشاره به تعیین تخلف برای مشاورین املاک و موجران، اضافه کرد: شورای عالی مسکن در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و دارای تورم بالای ۳۰ درصد، اقدام به تعیین میزان افزایش اجاره بها خواهد کرد و سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی موظف به نظارت هستند.

نجفی خواستار همکاری شهرداری‌ها جهت ساخت و ساز خودمالک در بافت‌های فرسوده شد و بیان کرد: کمیسیون تغییر کاربری به ویژه با محوریت طرح‌های هادی باید برگزار شود تا افراد بومی روستا بتوانند اقدام به ساخت مسکن خودمالک در محدوده طرح هادی کنند.

وی یکی از چالش‌های استان‌های شمالی از جمله گیلان را در حوزه آب و فاضلاب دانست و متذکر شد: با اعتبارات پایین در حوزه ساماندهی فاضلاب مواجه هستیم و لذا با محوریت نمایندگان استان گیلان در مجلس و همکاری استاندار و ستاد اجرایی و قرارگاه خاتم، مقرر شد که ساماندهی فاضلاب ۱۱ شهرستان را از محل تهاتر نفت دنبال کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس، در ادامه به تولید ۲.۲ میلیون تنی برنج داخلی اشاره و اظهار کرد: نیاز کشور به برنج ۳.۲ میلیون تن است که لزوم واردات یک میلیون تنی را نشان می‌دهد؛ متاسفانه سال گذشته ۷۷۰ هزار تن برنج مازاد وارد شد و مشکلات حوزه برنج را ایجاد کرد.

وی با اشاره به حضور وزیر جهاد کشاورزی در گیلان و مشاهده برنج‌های دپو شده در شالیکوبی‌ها، خواستار برخورد با متخلفین شد و تاکید کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای مکلف به خرید برنج ایرانی شدند، اما قیمت خرید برای شالیکاران رضایت بخش نبود.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس، با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه باید خرید تضمینی برنج را در دستور کار قرار دهد، اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی باید در بودجه سالانه تعیین شود.

نجفی، میزان خرید برنج ایرانی توسط تجار و بازرگانان را مبنای واردات دانست و متذکر شد: قیمت جهانی برنج در حال افزایش بوده و کشورهای تولیدکننده برنج مانند هند، صادرات را ممنوع کرده‌اند.

وی همچنین از پرداخت ۵۰ درصدی سهم دولت در خرید تضمینی برگ سبز چای خبر داد و خاطرنشان کرد: با کمک سازمان انرژی اتمی به دنبال کنترل آفات محصول بادام زمینی آستانه اشرفیه هستیم؛ همچنین از ظرفیت بخش خصوصی برای برندسازی و فرآوری این محصول همچون کره بادام زمینی استفاده می‌کنیم و تسهیلات تبصره ۱۸ را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهیم.

انتهای پیام