فرهنگ و هنر

رونمایی از یک کتاب با مدیریت «محسن شریفیان»

رونمایی از یک کتاب با مدیریت «محسن شریفیان»

کتاب «موسم شور و نوا» شامگاه چهاردهم شهریورماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین حسینی با مدیریت محسن شریفیان طی یک مراسم متفاوت در قالب آیین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) بوشهر رونمایی می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر ایران تودی؛ کتاب «موسم شور و نوا» مشتمل بر سیری در زندگی و آثار محمد شریفیان از شاخص‌ترین نوحه‌خوانان منطقه بوشهر به قلم عبدالله لاوری فرد شامگاه چهاردهم شهریورماه همزمان با فرا رسیدن شب اربعین حسینی با مدیریت محسن شریفیان از نوازندگان و پژوهشگران شناخته شده موسیقی جنوب کشور طی یک مراسم متفاوت در قالب آیین سوگواری مسجد سیدالشهدا (ع) واقع در کوی «شنبدی» بوشهر رونمایی می‌شود.

محسن شریفیان درباره این پروژه موسیقایی توضیح داد: موسیقی سوگواری در بوشهر سابقه کهن دارد. سوگواری فعلی و موسیقی ویژه آن در استان بوشهر که اغلب در کنار آیین‌های مذهب تشیع تداوم یافته و معمولاً در مراسم عزاداری بزرگان مذهبی تا به امروز باقی مانده و یکی از با سابقه‌ترین نوع مراسم و موسیقی در ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: موسیقی سوگواری بوشهر از نظر تنوع و کثرت ملودی، بخش اعظم موسیقی این منطقه را شامل می‌شود. این نوع موسیقی از نظر تعلق ملودی و مضمون با آیین‌های مذهب شیعه پیوند یافته است. ضمن اینکه موسیقی سوگواری نسبت به دیگر فرم‌های موسیقی محلی بوشهر کمتر تغییر کرده است، از این رو حفظ و معرفی آن امری ضروری به نظر می‌رسد.

این پژوهشگر شناخته شده موسیقی کشورمان که مدیریت برگزاری این مراسم را به عهده دارد، بیان کرد: از آنجا که پاسداشت مداحان حضرت امام حسین(ع) و صیانت از آثار، اشعار و نوحه‌های ایشان راهی روشن برای زنده نگه‌داشتن وقایع عاشورایی است، بوشهری‌ها بر آن شدند تا طی مراسمی متفاوت در تاریخ ۱۴ شهریور همزمان با مراسم شب اربعین حسینی، بزرگداشت یکی از شاخص‌ترین نوحه‌خوانان آن منطقه را برگزار کنند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.