فرهنگ و هنر

روایتی غیرافسانه‌ای از راه آهن سراسری ایران

نمایش آنلاین مستند «روما-شهبازان» ، داستانی مستند و غیر اسطوره ای درباره راه آهن سراسری ایران آغاز شد.

به گزارش ایران تودی ، در توضیح این مستند آمده است: راه آهن ملی ایران نامی است که این روزها به دلیل قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی یونسکو توجه بیشتری را به خود جلب می کند. جلوه های زیبای این مسیر که به دلیل مشکلات فنی فراوان در عبور از رشته کوه های البرز و زاگرس و آب و هوای مختلف ایجاد شده است ، از ویژگی های شناخته شده راه آهن ملی ایران است ، اما این پروژه شرکت ها و منابع انسانی تأثیرگذار کمتری دارد.

مستند “روم-شهبازان” بر اساس کاربرد ویژگیهای منحصر به فرد این میراث صنعتی ارزشمند ، مطالعه دقیقتر اسناد به جا مانده از شرکتها و گزارشات ، مهندسین طراحی و همچنین تحقیقات میدانی در طول راه آهن ملی است.

این مستند تلاشی است برای کنار گذاشتن داستانهای معمولی و گاه بدون سند تاریخ راه آهن ایران ، برای آشنایی مخاطبان با یک طرف این تاریخ مدرن ، که سالها پشت داستانهای جعلی بوده است.

این میراث صنعتی ارزشمند مدیون ایده ها و گروه هایی است که سالها در این کشور دور از سرزمین مادری خود زندگی کرده اند و چهره ای انسانی به این راه آهن دشوار بخشیده اند. این چهره ای است که برای دیدن و کاوش در هر گوشه مسیر 1394 کیلومتری باید از قطار پیاده شوید.

این مستند 50 دقیقه ای به کارگردانی محمدرضا صاحبی و تهیه کنندگی نرگس صفری بر اساس تحقیقات محمد محسنیان از 25 شهریور به صورت آنلاین در هاشور در دسترس خواهد بود. راه آهن ایران ساری

راه آهن ایران در 3 اوت 1400 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و در فهرست 25 میراث جهانی ایران قرار دارد.

انتهای پیام