فرهنگ و هنر

خلائی بزرگ در حوزه ادبیات دفاع مقدس

رضا اسماعیلی در افتتاحیه کتاب “در بال ققنوس” گفت: “یکی از افسوس های این زمان این است که شاعران نسل اول انقلاب نمی دانستند و این نشان می دهد که فاصله زیادی وجود دارد. این منطقه ای است که باید پر شود. ”

مراسم افتتاحیه کتاب “روی بال های ققنوس” عصر امروز (دوشنبه ، 3 ژوئن 1400) با حضور سردار علی عسگر محسن شیخ ، خرمشهر ، مقاومت ، ایثار و پیروزی برگزار شد. رحیم زاریان ، نویسنده و رضا اسماعیلی ، شاعر و منتقد ادبی با مشارکت سرهنگ عباس بایرامی ، مدیرکل حفاظت و نشر ارزش های دفاع مقدس ، مدیر ادبیات و تاریخ سازمان دفاع مقدس پخش شد.

در ابتدای جلسه رحیم زاریان با بیان اینکه بیشتر شعرهای وی در زمینه دفاع مقدس است و شعرهای خود را از کودکی به زبانهای گیلکی و فارسی آغاز کرد ، گفت: “من در زمان انقلاب و راهپیمایی با رزمندگان بودم او گفت. از طرفی من عاشق شهید بهشتی بودم. از طرف دیگر ، از طریق یکی از دوستان و به توصیه او با برخی دیگر از شاعران آشنا شدم. در “بال ققنوس” شاعر با کتاب “غریبانه” دوست من پرویز بیگی حبیب آبادی متفاوت است. اثر به یاد ماندنی است و در سه جلد است. در کارم شعر دفاع مقدس را تقدیس کردم.

وی با بیان اینکه اولین شب جنگ شعر را سروده است ، گفت: “من کتاب” در بال ققنوس “را به سه بخش تقسیم کردم و حروف الفبا را ترک کردم. من شرح حال و گزیده ای از اشعار 14 شاعر دفاع مقدس و انقلاب مانند سید حسن حسینی ، نصرالله مردانی ، قیصر امین پور ، یوسیف علی میرشکاک و دیگران ، اولین خان پیشگامان شعر دفاع مقدس را آورده ام.

این نویسنده در ادامه افزود: همچنین گفته می شود که خان دوم پیشگام شعر مدرن و دفاع مقدس است و من به شهریار ، مشفاگ و دیگران اشاره می کنم. من در مورد 18 شاعر صحبت کردم که شاعر آیینی بودند و در دفاع مقدس شرکت داشتند. خان سوم نیز به پدید آورندگان شعر دفاع مقدس اختصاص داشت ؛ 110 شاعر جدید در این زمینه شعر گفتند.

رحیم زاریان در پایان سخنان خود چند شعر از شاعرانی را که در کتاب “در بال ققنوس” نقل کرده خواند.

پس از مراسم افتتاحیه ، رضا اسماعیلی درباره شعر دفاع مقدس و نیازهای آن گفت: بنیاد حفظ ذخایر و نشر ارزش های دفاع مقدس یکی از نهادهای قبلی است. تا به امروز ، دفاع مقدس پیشتاز برگزاری کنگره های شعر دفاع مقدس است و حق بزرگی بر ادبیات دفاع مقدس و ادبیات تداوم دارد.

وی با بیان اینکه بیست و دومین کنگره شعر دفاع ملی سال گذشته برگزار شد ، خاطرنشان کرد: در 40 سال گذشته از آخرین انقلاب ، ما نسلی از شاعران با استعداد و تحصیل کرده را در زمینه ادبیات دفاع مقدس پرورش دادیم و این شاعران نامه نوشتند. آنها بسیار خوب هستند و باید به درستی به ایران و جهان معرفی شوند ما وظیفه داریم معرفی کنیم. اگرچه در زمینه رواج ادبیات دفاع مقدس کارهای زیادی انجام شده است ، اما هنوز به عنوان شاعران دفاع مقدس ارائه نشده است و اقدامات و تلاش های بیشتری در این زمینه لازم است.

این شاعر تأکید کرد که ما باید در سه حوزه ادبیات دفاع مقدس برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنیم: اول ، در زمینه چاپ شعر در سال های اخیر و پس از کنگره یا در طول سال ، صندوق حمایت از سپرده ها و انتشار ارزش های دفاع مقدس منتخبی از کتاب های شاعران دفاع مقدس را منتشر کرد. گام دوم نقد اشعار و آثار دفاع مقدس است. برای رشد ادبیات دفاع مقدس ، باید این اشعار را در کارگاه های آموزشی و جلسات انتقادی تخصصی با حضور شاعران دفاع مقدس مورد بررسی قرار دهیم و به کمبودها و نکات برجسته این آثار اشاره کنیم تا ادبیات دفاع مقدس را به نقطه مطلوب برسانیم. . . سومین زمینه ای که نیاز به توجه بیشتری دارد ترجمه است؛ متأسفانه ما نه تنها در زمینه ادبیات دفاع مقدس ، بلکه در زمینه ادبیات انقلابی نیز سهم خود را داریم. یعنی ما نمی توانستیم شاعران مشهور انقلاب اسلامی را به جهانیان معرفی کنیم ، زیرا در این زمینه برنامه ریزی نکردیم. در واقع ، ما باید ادبیات دفاع مقدس و ادبیات مداوم را انتخاب کنیم و آن را به زبان های دیگر ترجمه کنیم. در هیچ کشوری اثری از شاعران ایرانی در زمینه دفاع مقدس نیست.

اسماعیلی با اشاره به سن زاریا به عنوان یکی از اولین نسل های شاعران انقلابی گفت: در سال های ابتدایی انقلاب کار در زمینه ادبیات انقلابی بسیار دشوار بود ، بنابراین شما باید متوقف شوید. از ابتدا شروع کنید. ” در حقیقت ، ما مجبور بودیم مدل سازی و مثال بزنیم تا شاعران جوان بتوانند آنها را بخوانند و آثار ادبی ایجاد کنند که به دنبال شاعران نسل اول انقلاب بود. این اتفاق در دهه 60 میلادی ، پربارترین دهه برای ادبیات انقلابی رخ داد و اولین نسل از شاعران با مبارزه و اعتماد به نفس وارد عرصه شدند و آثاری خلق کردند که می توان آنها را نمونه برجسته ادبیات دفاع مقدس این اشعار نامید.

وی سپس با اشاره به اینکه شاعران دفاع مقدس به درستی شناخته نشده اند ، گفت: “ما باید عقب ماندگی را در زمینه تحقیقات جبران کنیم.” ما می توانیم کتابهای تحقیقاتی را به محققان توصیه کنیم. این نعمت است که کتاب در بال ققنوس در آغاز دهه پنجم انقلاب منتشر شد. زریان در سه فصل 142 شاعر را معرفی می کند و شرح حال خود را به همراه گزیده ای از اشعار خود در کتاب توضیح می دهد که می تواند بسیار آموزنده باشد.

رضا اسماعیلی ادامه داد: یکی از افسوس های امروز این است که شاعران نسل اول انقلاب نمی دانستند و این نشان می دهد که یک شکاف بزرگ در این زمینه وجود دارد و باید پر شود. یکی از راه های این کار انتشار آثاری از جمله در بال ققنوس است که به نسل امروز کمک می کند تا رد پای شاعران انقلاب و دفاع مقدس را بپیماید.

وی در پایان سخنان خود به این نکته اشاره کرد که ما در دانشگاه در زمینه ادبیات دفاع مقدس نیز با کمبود منابع روبرو هستیم.

سردار علی عسگر محسن شیخ یکی دیگر از مهمانان این جلسه گفت: نکته مهم و اساسی در زمینه ادبیات دفاع مقدس که مورد تأکید حضرت آقا نیز قرار گرفت ، فراموش نشدن و تحریف نکردن این آثار است. ما به آنچه در یادداشت ها و جلسات خود داریم ، یعنی ایثار ، وفاداری ، گذشت ، شهادت و شهامت مخاطبان خود توجه می کنیم و باید قدر آن را بدانیم و منتشر کنیم و تا آنجا که می توانیم در موضوعات مختلف بنویسیم. ادبیات و هنر موجود. بیایید استفاده کنیم

وی افزود: البته ادبیات با ظرافت به ویژه در زمینه شعر می تواند بیشترین کارکرد را داشته باشد. آنچه مسلم است این است که چند شعر یا یک رباعی می تواند جریانی را ایجاد کند که شاید برای دهه ها وجود نداشته باشد. در حقیقت ، گاهی اوقات چند خط شعر می تواند آن روحیه مبارزه ، انگیزه و مأموریت را به نسل بعدی منتقل کند. متأسفانه ، ما به خوبی از این عامل استفاده نکردیم. در واقع ، ما باید هنر چاپ زیبایی و به موقع زیبایی های دفاعی را داشته باشیم. یکی از این فعالیت ها آوردن شعر است ، ما از انتقال دانش خود فاصله داریم و جوانان ما کمتر با لزوم فراهم آوردن این شرایط آشنا آشنا هستند.

در پایان این مراسم ، کتاب رحیم زاریان “درباره بال های ققنوس” ارائه شد.

انتهای پیام