استان ها

جنگنده‌های چینی وارد محدوده پدافندی تایوان شدند

پدافند هوایی تایوان درحالی از سوی ۱۰ فروند هواپیمای نظامی چین به چالش کشیده شد که همزمان کشتی‌های جنگی چین هم در آب‌های اطراف جزیره مشغول گشت‌زنی بودند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، وزارت دفاع تایوان می‌گوید که امروز چهارشنبه، ۱۰ فروند هواپیمای نیروی هوایی چین با برخورداری از پشتیبانی پنج فروند کشتی جنگی که در حال گشت‌زنی‌ بودند، به منطقه پرواز ممنوع این جزیره وارد شدند.

این دومین اقدام مشابه نیروی هوایی چین طی هفته جاری است.

آنگونه که تایوان ادعا می‌کند، حدود ساعت ۹ صبح به وقت محلی، در مجموع ۲۵ فروند هواپیمای نظامی چین شامل جنگنده‌های J-۱۰ و J-۱۶ و بمب افکن‌های H-۶ در آسمان اطراف جزیره مشاهده شدند که ۱۰ فروند از آن‌ها از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.

البته محدوده پدافندی بخشی از حریم هوایی تایوان نیست و شامل منطقه‌ای گسترده است که با هدف آمادگی نیرو‌های جزیره برای دفع تهدید احتمالی رصد می‌شود.

چین در ماه میلادی آوریل در اعتراض به سفر رئیس تایوان به آمریکا، رزمایش‌هایی را اطراف این جزیره برگزار کرد.

چین به تایوان به عنوان بخشی از تمامیت ارضی خود نگاه می‌کند و به آمریکا و شرکایش درباره هرگونه اقدامی که به تحریک جریان‌های جدایی طلب جزیره منجر شود، هشدار داده است.

همچنین پکن می‌گوید که تمام تلاش خود را می‌کند تا تایوان از راه مسالمت‌آمیز به سرزمین مادری بازگردد، اما اگر لازم باشد، از جنگ هم ابایی ندارد.

در تاریخ ۷ مرداد، آمریکا اعلام کرد که تسلیحاتی به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار را در اختیار تایوان قرار می‌دهد.