عمومی

تولد نوزادان سالم از زوج با ژن بیمار امکان‌پذیر شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، محمد حسین نصراصفهانی شامگاه شنبه در نشست خبری گرامیداشت چهل و سومین سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی اظهار داشت: شانس باروری دختران بالای ۴۰ سال در هر سیکل قائدگی ۵ درصد است و اگر مردم ما این موضوع را بدانند شاید پس از ازدواج منتظر نمی‌مانند تمام زیر ساخت‌های زندگی فراهم بشود بعد بچه دار بشوند.

وی با بیان اینکه توصیه ما به جوان‌ها ازدواج بموقع و. فرزند آوری در زمان خودش است اما افرادی هم که امکان ازدواج ندارند می‌توانند تا قبل ۴۰ سالگی اقدام به فریز کردن تخمک خود کنند ادامه داد: بدنبال آگاهی از این موضوع داوطلبین فریز کردن تخمک افزایش یافته است البته در این. میان زوج. های بسیاری هم برای فریز کردن تخمک به این مرکز مراجعه می‌کنند.

مسئول پژوهشکده زیست فناوری رویان گفت: اکنون بالای ۳۰۰ هزار جنین فریز شده است و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تخمک. فریز شده است.

وی ادامه داد: غالب مراجعین به مراکز ما برای فرزند دوم یا سوم خود مراجعه می‌کنند یا برای دختر یا پسر متولد شدن فرزند خود مراجعه می‌کنند.

نصراصفهانی انواع آلودگی‌ها را از جمله آلودگی هوا، محیط و غذا را در کاهش میزان باروری افراد مؤثر خواند که این موضوع علمی را بارها به مسؤلان اعلام کردیم، گفت: در جهان به علت آلودگی‌ها و سبک زندگی مردم شاخص تولید اسپرم در هر واحد از ۶۰ میلیون به ۱۵ میلیون رسیده است.

وی گفت: سموم کشاورزی که به آب وارد می‌شود و از طریق ماهی یا غذاهای مثل نان و برنج به چرخه زندگی مردم بر می‌گردد سهم مؤثری در ناباروری دارد.

نصراصفهانی با اعلام اینکه با شبیه سازی بین گونه‌ای امکان نجات حیوانات در معرض انقراض است، گفت: بعنوان مثال طی یک پروژه تحقیقات امکان تولید یوز ایرانی با تخمک گربه سان و در رحم گربه سان وجود دارد اما به علت اینکه هزینه بر است شاید در اولویت دولت نباشد.

مسئول پژوهشکده زیست فناوری رویان گفت: همچنین در یک پروژه تحقیقاتی قلب خوک به انسان داده شد و یکماه زندگی بیشتر نداشت که البته بیش از این هم انتظار نبود.

وی گفت: بیشتر مراجعین خارجی ما برای درمان. ناباروری از ایرانیان مقیم خارج هستند که بخاطر تفاوت قیمت درمان‌های ناروی ایران به کشوذ محل سکونت به ایران سفر می‌کنند همچنین از افغانستان و پاکستان متقاضی داریم.

وی گفت: با استفاده از روش‌های پیشرفته درمانی که گاهاً هم پای جهان در حال حرکت هستیم موفق شدیم از زوجی که بیماری ژنتیکی دارند مثل تالاسمی‌ها یا ژن بیمار دارند، نوزاد سالم متولد کنیم. از زوجی که مبتلا به بیماری آی ال اس هستند و تاکنون به خود جرأت باروری مجدد را نمی‌دانند فرزند سالم. متولد شده است و افراد مبتلا به سرطان سینه موروثی دارند یا مبتلایان به سلیاک، نوزاد سالم متولد شده است.

نصر اصفهانی ادامه داد: ناباروری درمان شدنی است اگر زوج نابارور درمان‌های توصیه شده را تا انتها بروند و تمام شرایط آن را بپذیرند.