فرهنگ و هنر

تا «یلدا» هست «هالوین» چرا؟

سالهاست که فرهنگ ما شامل انواع اعیاد و مراسم از فرهنگ سایر جوامع است. مضامین و عناصر تعطیلات غیربومی نه تنها در ویترین بسیاری از مغازه ها، بلکه در گوشه و کنار خانه های برخی از ایرانیان به چشم می خورد. درخت کریسمس، کدو تنبل برای هالووین، و غیره.

به گزارش ایران تودی، این روزنامه گزارش داد ایران او می نویسد: «بسیاری از مهدکودک ها و حتی برخی دبستان ها جشن های مفصلی را برای این روزهای تقویم برگزار می کنند و عکاس باشی این لحظات را به تصویر می کشد. علاوه بر این، در بسیاری از انیمیشن هایی که این روزها کودکان عاشق آن هستند، این فرهنگ در زندگی روزمره قهرمانان انیمیشن گنجانده شده است. پذیرش این تعطیلات، تحلیلگران اجتماعی، جامعه شناسان و روانشناسان را به تحلیل و اظهار نظر سوق داده است. برخی چنین تعطیلاتی را بهانه ای برای شاد بودن می دانند و برخی دیگر دسترسی به اینترنت و فضای مجازی را دلیلی برای آن می دانند. در این میان، یک نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که هیچ یک از این اعیاد و مراسم غیرعادی که در فرهنگ ما برگزار می شد، نمی توانست جایگزین آیین های فرهنگی ما شود. فردی که هالووین را جشن می گیرد، کدو تنبلی تزیین شده را سر سفره اش، گوشه خانه اش می گذارد، در شب یلدا هم شرکت می کند و جشن می گیرد. آیا باید نگران نسل جدید باشیم؟
مرتضی گلیچ جامعه شناس معتقد است در شرایط جهانی شدن، از بین رفتن مرزها و ناتوانی بیشتر کشورها در کنترل مرزهای خود، برخی رویدادها و آداب و رسوم فرهنگی از جامعه ای به جامعه دیگر منتقل شده است.
وی در گفت‌وگو با ایران گفت: امروزه در کمتر جامعه‌ای می‌توان فرهنگ ناب و یکپارچه پیدا کرد و حتی می‌توان گفت که برخی از فرهنگ‌ها به نوعی با فرهنگ‌های دیگر در هم آمیخته‌اند و نوعی تلفیق یا تلفیق با فرهنگ‌های دیگر دارند. . فرهنگ‌ها از فرهنگ‌های محلی سرچشمه می‌گیرند.»
این جامعه شناس تاکید می کند: اما همیشه جای نگرانی است که اگر جامعه ای بسیاری از موارد فرهنگ خود را فراموش کند یا نادیده بگیرد آسیب جدی می بیند. طبیعتاً وقتی به آنچه در فرهنگمان هست توجه نکنیم و آن را به درستی اجرا نکنیم، طبیعی است که جامعه با توجه به پویایی به فرهنگ های دیگر روی بیاورد و از شکل بومی سازی شده فرهنگ ها و موقعیت های مرتبط با آن تقلید و کپی کند. آن فرهنگ ها زیرا او خود را در می یابد و می شناسد.
گلیچ با اشاره به برگزاری برخی رویدادهای فرهنگی امروز در کشورمان گفت: جشن هالووین یا کریسمس و حتی ولنتاین که این روزها در جامعه رواج دارد، در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما وجود دارد. روزی در فرهنگ ایرانی به نام عشق وجود دارد. اما چون آنها را مطرح نمی کنیم، طبیعی است که این بعد از فرهنگ های دیگر وارد فرهنگ ما شود. به نظر می رسد اعیادی که ما جدی می گیریم مانند نوروز و سیزده بدر به فرهنگ های دیگر منتقل شده است و در برخی کشورها شاهد این مراسم هستیم.
وی می افزاید: تا زمانی که رویدادها و مراسمی را که در فرهنگ و سنت و مذهب ما در ایران قدمت طولانی دارد پوشش داده و در مطبوعات ملی، مدارس و مهدکودک ها ارزیابی نکرده ایم. باید در فرهنگ خودمان برخی رویدادهای جهانی یا آداب و رسوم فرهنگ های جوامع دیگر را ببینیم. این جشن ها و آداب و رسوم می تواند به شکل موسیقی یا جشنواره باشد.
وی گفت: اما امروز مرزهای فرهنگ کاملاً باز است و این مهم است که تا چه اندازه در حوزه فرهنگی خود سرمایه گذاری کنیم. با کمی دقت می فهمیم که هر جا سرمایه گذاری کنیم موفق می شویم، همانطور که اگر سرمایه گذاری نکنیم ضرر می کنیم. یعنی فقط یک عید نیست که قبلاً وارد فرهنگ شده و رفتار فرهنگی آن جامعه را به همراه داشته باشد.

شادی وجه مشترک همه تعطیلات است
مصطفی آب روشن جامعه شناس نیز معتقد است که وجه اشتراک همه اعیاد و رویدادها شادی اجتماعی است. وی به ایران گفت: در دنیای امروز به برکت شبکه های اجتماعی همه ما در دهکده ای جهانی زندگی می کنیم تا عناصر اطلاعاتی و فرهنگی سایر ملل جهان قابل درک و پذیرش باشد. این جامعه شناس تاکید می کند: تمدن یکی از مفاهیم جامعه شناختی است که باید بر اساس واقعیت های موجود گسترش یابد.
وی می افزاید: در دنیای امروز دولت ها باید بر ارزش های مشترک فرهنگی و انسانی تاکید کنند و این عناصر فرهنگی نباید با یکدیگر تضاد داشته باشند. زیرا پذیرش و احترام به فرهنگ هایی که باعث شادی و نشاط اجتماعی برای شهروندان می شود در خدمت اصالت صلح و تداوم دوستی بین مردمان جهان است.

میل به خوشبختی، دلیل انتقال
مهشید رباطیان، روانپزشک با بیان اینکه دنیای امروز دنیای ارتباطات است، می گوید: در زمانی که ارتباطات در سال های گذشته چندان فراگیر نبود و دنیا شکل یک دهکده جهانی به خود نمی گرفت، برخی از آیین ها و اعیاد مانند کریسمس و هالووین در هم تنیده شده اند. فرهنگ و مذهب کشورهای دیگر در کشور ما چندان گسترده نبود. اما رفته رفته به دلیل مهاجرت، کودکان و نوجوانان با زبان های دیگر و همچنین فضای مجازی و اینترنت و به طور خلاصه با دنیای اطراف، جشنواره ها و مراسم فرهنگی کشورهای دیگر آشنا شده اند. .
وی با بیان اینکه آشنایی کودکان با این فرهنگ ها خوب است، اضافه کرد: این آشنایی می تواند آموزنده باشد و کودکان و نوجوانان می توانند آموزه های مهم این آیین ها را بیاموزند و در زندگی به کار گیرند. از سوی دیگر، از آنجایی که جشن ها همیشه فضایی شاد و نشاط آور دارد، طبیعی است که نوجوانان و جوانان ایرانی به تقلید و شاید کپی برداری از همین جشنواره ها در کشور خود نیز تمایل دارند. به همین دلیل است که در برخی از مهدکودک ها و حتی در برخی مدارس ابتدایی شاهد برگزاری چنین جشن هایی هستیم.
این روانپزشک تاکید می کند: «برگزاری این جشن ها و مراسم فرهنگی مشکلی نیست که لحظات شاد و مفرحی را به دنبال داشته باشد، بلکه بحث و چالش از آنجا شروع می شود که ببینیم برای رویدادهای ملی و مذهبی ایرانی خود چقدر ارزش قائل هستیم. آیا سعی در گسترش آنها دارید؟ یا چه مطالب و پیامی در دل هر مسئولی نهفته است؟
وی می گوید: در واقع اگر نگران تأثیر فرهنگ جوامع دیگر هستیم باید بدانیم که با توجه بیشتر به مراسم و مراسم ملی خود در حال فرهنگ سازی هستیم تا بچه ها یاد بگیرند که ما شرایط خود را داریم و تشریفات بچه های ما یاد بگیرند که یلدا، نوروز، سیزده بدر و اعیاد مذهبی و بسیاری از جشن هایی که در گذشته و فقط امروز در فرهنگ ما در شهرهای کوچک برگزار می شود، سرگرم کننده و خاطره انگیز است، ممکن است لحظاتی باشد، آنها را بسازید.
رباطیان با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره های بومی گفت: برگزاری فرهنگ ملی، ایرانی و اسلامی ما به همان اندازه که با شکوه است. مثلاً در جشن یلدا در میادین آتش بازی باشد و اقشار مختلف جامعه در میادین جمع شوند و با یکدیگر شادی کنند، ذهنشان نهادینه شود.
این روانپزشک افزود: نمونه بارز آن جشن هالووین است که امروزه جهانی است، در گذشته این جشن در برخی از نقاط ایرلند برگزار می شد، اما با پیوندهای فرهنگی و اجتماعی که این کشور با سایر جوامع بشری دارد، امروز تعطیلات منطقه ای است.
وی با بیان اینکه آشنایی با فرهنگ های مختلف بسیار راحت است و این آشنایی باعث گمنامی نمی شود، تاکید کرد: هر چه فرهنگ و هویت ما قوی تر باشد، موضوعات این موضوع در کتاب های درسی کودکان بیشتر می شود و آنها با تعطیلات ما آشنا می شوند. کشور.” ، فرهنگ بگذار ثروتمندان کشورشان را بیاموزند و همیشه بهانه و فرصتی برای شاد زیستن وجود دارد، دیگر با دیدن جشن ها و سنت های کشورهای دیگر دچار تضاد و ناآگاهی نخواهند شد. در واقع اگر فرزندان ما از همان ابتدا درست تربیت شوند با هویت ایرانی بزرگ می شوند و به هر کجای دنیا که بروند به ایرانی بودن خود افتخار می کنند.
سروش مهدیانی، کارشناس آموزش و پرورش معتقد است: برگزاری گسترده اعیاد ملی در سایر جوامع در مهدکودک ها موضوعی است که باید بسیار جدی گرفته شود و به آن توجه شود. او به «ایران» می گوید: «شکی نیست که جشن و شادی خوب است، اما بچه ها در معرض انواع انیمیشن هایی هستند که می تواند همان مشکلات فرهنگی را حل کند و این می تواند در فضای آموزشی رسمی این تعطیلات نفوذ کند. .
وی می افزاید: هر یک از اعیاد ملی در هر کشور دارای خاستگاه فرهنگی و پیامی است که در قالب آن عید یا عناصر آن منتقل می شود. مثلاً در کشور ما افسانه های عمون نوروز و نان سرما وجود دارد. مهم است که ببینیم در کدام کشور، کی و در چه تعطیلاتی. بچه های این سن می پرسند که چرا مثلاً الان یک درخت کریسمس داریم؟ سپس آرام آرام بابانوئل و داستانش وارد می شوند و ناگهان می بینیم که از نظر فرهنگی از خود بیگانه شده ایم زیرا شخصیتی مانند بابانوئل برای این فرهنگ وجود ندارد و ناگهان ورود او به فرهنگ بیگانه می شود.
این کارشناس آموزش ادامه داد: در سنین مناسب می توان به کودکان آموزش داد که با فرهنگ های دیگر آشنا شوند، اما سن مهدکودک در کودکان مثال زدنی تر است. به نظر می رسد ارزش گذاری برای برخی از این یتیم خانه های مجلل صرفا برای کسب درآمد باشد، اما ضرر آن ها بسیار زیاد خواهد بود. باید به سمتی برویم که اعیاد ملی و مذهبی برای کودکان جذاب تر و پربارتر شود که این یک عنصر جذاب است. برای این کار باید برنامه ریزی هایی انجام شود.

انتهای پیام/