فرهنگ و هنر

ای کاش هایی خطاب به پیمان جبلی

کمیته رفع موانع تولید فرهنگی در بیانیه ای خطاب به پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما نوشت: «آقای جبلی ای کاش به جای نگاه منفی و تهدیدآمیز، نگاه فرصت محور داشتید. مردم ایران را بگیرید.

به گزارش ایران تودی، متن کامل بیانیه کمیته رفع موانع تولید فرهنگی متشکل از انجمن کارگردانان ایران، انجمن تهیه کنندگان فیلم و نماهنگ ایران و انجمن ویدئو آنلاین خطاب به رئیس جمهور. شرکت ها ایران به شرح زیر است:

«آقای پیمان جبلی عزیز

رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

جناب عالی دیروز در جمع تعدادی از دانشجویان گفتید: «هیچ کدامتان نمی خواهید پای یکی از قسمت های سریالی که هم اکنون از شبکه نمایش خانگی پخش می شود بنشینید… و ما می گوییم ما نمی ترسیم. رازداری فرهنگی جامعه و این مسئولیت.

جناب آقای جبلی! کمتر از چهار سال از عمر تولید سکوهای سینمای خانگی می گذرد و گاه کاستی هایی در تولید کیف دیده می شود که با توجه به گزارش های مستقیم و غیرمنصفانه و سکانس های پراکنده، به مرور زمان بیشتر می شود. رویکرد جدی به کیفیت و فرهنگ محصول در سال های اخیر؛ اما آیا با بیش از چهل سال تجربه و آزمون و خطا، می توان از واژه های «نه، اصلاً» مطلق و رایج در تولید رادیو دفاع و بیان کرد؟

جناب آقای جبلی! وقتی در جای دیگری از سخنان خود کلمه فحاشی را ذکر می کنید، به نظر می رسد بین تعریف شما از فحاشی و نه قانون صریح تفاوت زیادی وجود دارد.

بر اساس بند 4 ماده 14 قانون جرایم رایانه ای، «محتوای مستهجن» به معنای زیر است:

یا در بخشی دیگر می گویید: «اگر ما ادعای کنترل داریم، ادعای سلیقه ما نیست، وظیفه ای است که قانون اساسی به ما داده است، ما وظیفه داریم امنیت فرهنگی جامعه را حفظ کنیم».

آقای جبلی گفت که قانون اساسی به صراحت کنترل رادیویی نمایش های خانگی را اجباری نکرده است و امسال شورای امنیت آشکارا و صریحاً تصمیم پارلمان مبنی بر واگذاری کنترل رادیویی بر تولید فضای مجازی حرفه ای را تصویب کرد. ، از سوی سایر مراجع ذیصلاح بر خلاف موضع تلقی شده و در سال 1401 در لایحه قانون بودجه چنین بند وجود نداشته و حذف آن مفهوم حقوقی روشنی دارد.

در بخشی دیگر از این پرسش و پاسخ گفتید: «ما خود را رقیب و دشمن سکوها نمی دانیم. پلتفرم ها دوست ما هستند. امیدوارم از فرصت های تریبون ها برای ارتقای صداوسیما استفاده کنیم.»

جبلی بیگ عزیز یکی از وسایل دوستی و همدلی گفت و گوی مستقیم است نه از طریق تریبون دانشجویی که با این همه حواشی و بلاتکلیفی جمع می شود! ای کاش جلسه ای با مدیران پلتفرم های شبکه نمایش خانگی، تهیه کنندگان و مدیران دست اندرکار تولید می شد وگرنه فعالیت این مجموعه های خصوصی بدون نیاز به بودجه عمومی و از همه مهمتر به همه هنرمندان، تهیه کنندگان و… اهالی فرهنگ و هنر، آثار او را منتشر نشده ندانستید.

شما با بیان این نظر، 12000 هنرمند شاغل در این صنعت و میلیون ها تماشاگر هوشمند و سینمای خانگی خانواده پسند را نادیده گرفته اید و در سال های اخیر اظهاراتی را بیان کرده اید که ریشه شکاف هنرمندان با رسانه ملی است. . هر روز هنرمندان بیشتری از رسانه ها می روند ما تماشاگر این رسانه و ملتی ناخوشایند برای ما ایرانی ها هستیم.

آقای جبلی! ای کاش نگاهی فرصت محور داشتید نه منفی و تهدیدمحور تا با پیوند دادن محتوای تولید شده در صنعت نمایش خانگی و رسانه ملی گامی موثر به نفع مردم ایران برداریم.

واقعیت مشکل فعلی این است که در پدیده پیدایش شبکه نمایش خانگی در آذربایجان، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس مصوبه مراجع عالی مثل قانون را تایید نمی کنند. ساختار مدیریت رسانه کشور اعتقاد به توسعه واقعی بخش خصوصی از لحاظ نظری متناقض است.

در یک سال تولید دانش بنیان، شرکت های فعال در اقتصاد محتوای دیجیتال باید در راستای منافع ملی تنظیم شوند نه در راستای منافع صدا و سیما تا کشور عزیزمان ایران از توسعه و پویایی آنها بهره مند شود.

آقای جبلی عزیز، شما با شعار تحول پا به رادیو گذاشته اید و این تحول باید مطابق تصویر بصری واقعی مردم کشور عزیزمان در اندیشه ها و رویکردهای شما متبلور شود تا ما نیز از آن بهره ببریم. گامی به سوی خمپاره و پیشرفت فرهنگی».

انتهای پیام/