استان ها

ایجاد ۵۶ هزار شغل در گیلان طی دو سال گذشته

ایران تودی/گیلان استاندار گیلان گفت: براساس آمارهای سامانه رصد اشتغال، طی دو سال گذشته ۵۶ هزار شغل در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات توسط دستگاه‌ها در گیلان ایجاد شده است.

اسدالله عباسی در گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم گیلان به مناسب هفته دولت، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب به ویژه شهیدان رجایی و باهنر، اظها کرد: تمجید رهبر انقلاب از اقدامات دو سال اخیر، مدالی برای دولت سیزدهم است.

وی رئیس جمهور را در خدمت به مردم خستگی ناپذیر دانست و افزود: عضویت ایران در بریکس که با حضور کشورهای نوظهور اقتصادی همچون چین و هند و روسیه و برزیل و آفریقای جنوبی همراه است، نشان از عزم دولت دارد.

استاندار گیلان با اشاره به ساده زیستی و مردمی بودن شهیدان رجایی و باهنر در کلام رهبر انقلاب، تصریح کرد: دولت شهید رجایی الگویی برای خدمتگزاران به مردم است لذا دولت سیزدهم با همین خط مشی، به حاشیه ها نپرداخته و بر مسائل اصلی متمرکز شده است؛ البته غبارهای فرهنگی و اقتصادی به دنبال پنهان کردن واقعیت های دولت سیزدهم است، اما به حقیقت کارهای خوبی طی دو سال گذشته انجام گرفته که باید گفته شود.

عباسی، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ روزانه ۸۰۰ جان باخته کرونایی داشتیم و با وجود پرداخت ارز، به ما واکسن نمی دادند، گفت: خزانه خالی داشتیم و نفت به فروش نمی رفت و با استقراض ۵۹ هزار میلیارد تومانی دولت گذشته مواجه بودیم، اما دولت سیزدهم پس از روی کار آمدن، تلاش کرد تا با کمک مردم به برنامه های راهبردی خود جامه عمل بپوشاند.

وی دیپلماسی فعال دولت سیزدهم را مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت دانست و یادآور شد، طی دو سال گذشته توانستیم ارتباط منطقی با کشورها برقرار کنیم که منجر به رفع اختلافات با کشورهای همسایه به ویژه مسلمان شد؛ پس از ۱۵ سال نیز عضو سازمان شانگهای شدیم که نشان می دهد دولت با برنامه حرکت می کند و سرنوشت مردم را به چند کشور گره نزده و معطل برجام نشده است.

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم برای ساماندهی بازار ارز و توزیع عادلانه یارانه ها و مردمی کردن اقتصاد و اجرای کالابرگ الکترونیک و…، اضافه کرد: دشمن دریافت که دولت اقتصاد را هدفگذاری کرده و لذا با اغتشاشات، این اقدامات را کمرنگ کرد، اما دولت با قوت و قدرت به راه خود ادامه می دهد.

وی با بیان اینکه قبلا توزیع اعتبارات براساس شاخص جمعیت بود، عنوان کرد: دولت سیزدهم برای توزیع عادلانه اعتبارات، وسعت و محرومیت را در کنار جمعیت در نظر گرفته است؛ همچنین دلارزدایی را در دستور کار دارد که به نوعی پیروزی در جنگ نابرابر اقتصادی است. در این بخش نیز ناترازی فروش نفت را به تراز مثبت رساندیم و امروز در عرصه ملی و بین المللی حرف برای گفتن داریم.

عباسی از افتتاح ۱۳۶۰ پروژه در هفته دولت امسال با اعتبار بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان خبر داد که نسبت به هفته دولت سال گذشته ۱۷ درصد در تعداد پروژه و ۶ درصد در میزان اعتبارات رشد داشته است و خاطرنشان کرد: تاکید دولت سیزدهم بر اتمام پروژه های بر زمین مانده است که در این راستا چندین پروژه از جمله پل فومن را در دستور کار داشتیم.

وی عمده پروژه های اجرا شده را در بخش های کشاورزی و گردشگری و صنعتی و عمرانی و زیرسختی شامل آبرسانی، برق رسانی، راه و مخابرات دانست و بیان کرد: قطعی برق تابستان ۱۴۰۰ را فراموش نمی کنیم، اما سال گذشته قطعی نداشتیم؛ البته امسال به دلیل گرمای شدید هوا با برخی قطعی های موقتی مواجه بودیم که فراگیر نبود.

استاندار گیلان نرخ بیکاری گیلان در سال ۱۴۰۰ را ۹.۲ درصد دانست و عنوان کرد: در حال حاضر متوسط نرخ بیکاری کشور ۸.۲ درصد و نرخ بیکاری گیلان ۶.۱ درصد است و رتبه سوم را داریم. همچنین شاهد تحقق ۱۱۸ درصدی تعهد اشتغال سال ۱۴۰۱ در استان هستیم و برای بیش از ۳۶ هزار نفر شغل ایجاد کردیم.

وی متوسط نرخ سرمایه گذاری در کشور و گیلان را به ترتیب ۴۱.۲ و ۴۷.۲ درصد دانست و خاطرنشان کرد: براساس آمارهای سامانه رصد اشتغال، طی دو سال گذشته ۵۶ هزار شغل توسط دستگاه ها در گیلان ایجاد شده که در بخش های صنعت و کشاورزی و خدمات بوده است.

عباسی از احیای ۲۲۲ واحد تعطیل و نیمه تعطیل و خارج کردن ۲۸ بانک از تملک بانک ها خبر داد و بیان کرد: بیش از ۳۰۰ عرصه کشاورزی و گردشگری و اقتصاد دریا را شناسایی و ۲۲۵ مجوز بی نام برای سرمایه گذاران صادر کردیم.

استاندار گیلان، برپایی میز خدمت با حضور مدیران کل دستگاه ها را یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و اضافه کرد: مردم شهر رشت با گره کور ترافیکی مواجه بودند که با همکاری شهرداری و شورای شهر، طرح های لازم در این بخش مصوب شده است.

وی با بیان اینکه از یک میلیون و ۵۱۳ هزار تن محصولات کشاورزی به یک میلیون و ۶۶۴ هزار تن رسیدیم، تصریح کرد: تولیدات باغی ما نیز از ۷۲۷ هزار تن به ۷۶۱ هزار تن افزایش یافته است.

عباسی خودکفایی در تولیدات دامی و تولید شیر مورد نیاز صنایع لبنی در استان و احیای کارخانجات سابقه دار همچون چوکا و کفش ملی و رشت الکتریک و غیره را از دیگر برنامه‌ها دانست و افزود: فرآوری محصولات کشاورزی را از ۱۷۵ هزار تن به ۱۸۴ هزار تن افزایش دادیم و شاهد رشد ۵.۷ درصدی مکانیزاسیون هستیم؛ کشت گلخانه ای صادرات محور استان نیز از ۹۷ هکتار به ۱۰۸ هکتار رسیده است.

وی از رشد ۲۶.۵ درصدی کشت گیاهان دارویی خبر داد و اضافه کرد: رفع تداخل ۱۸۰ هزار هکتاری در سطح استان انجام شده و تاکنون ۱۶۲ هزار جلد سند روستایی صادر کردیم که ۲۵۰۰ جلد آن در پنج ماهه امسال صادر شده است.

استاندار گیلان با اشاره به رشد تولید در بخش ابریشم و آبزی پروری خاویاری و سردآبی و گرم آبی و تولید مرغ و زراعت چوب، تاکید کرد: در حوزه زراعت چوب شاهد رشد ۱۷۰ درصدی هستیم و از ۲۲۲ هکتار به ۶۰۰ هکتار رسیدیم؛ تولید نهال در استان نیز از ۵۰۰ هزار اصله به دو میلیون و ۵۰۰ هزار اصله افزایش یافته است.

عباسی با بیان اینکه دولت سیزدهم در مسکن ملی و جوانی جمعیت و محرومین و روستایی و بازآفرینی اهتمام دارد، خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار و ۴۲۱ نفر واجد شرایط نهضت ملی مسکن در استان گیلان ثبت نام کرده اند که برای ۱۵ هزار و ۷۴۲ واحد تامین زمین کردیم؛ ۹۶۲۶ واحد در حال ساخت داریم و تاکنون ۲۰۶۳ واحد را تحویل داده ایم؛ این در حالی است که تنها ۶۸۹۴ متقاضی واریز اولیه را انجام داده اند.

وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان گیلان، از اقامت ۱۲۰ میلیون نفرشب مسافر طی دو سال گذشته خبر داد و بیان کرد: ۹۰۳۲ مسافر خارجی از کشورهای آذربایجان و چین و روسیه و عمان و عراق و لبنان و… داشتیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه رفع آلودگی تالاب بین المللی انزلی و مبارزه با گونه های مهاجم را در دستور کار داریم، گفت: سنبل آبی و رسوب و کاهش تراز آب دریا و فاضلاب موجب افزایش آلودگی تالاب شده که در این راستا لایروبی آبراه ها و اجرای عملیات آبخیزداری و جمع آوری سنبل آبی را انجام دادیم؛ در بخش فاضلاب نیز به دنبال جلوگیری از ورود آلودگی رودخانه های رشت به تالاب هستیم.

وی منشاء آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود را شیرابه سراوان و فاضلاب های خانگی و صنعتی و بیمارستانی دانست و عنوان کرد: تصفیه خانه زندان لاکان را افتتاح کردیم و تصفیه خانه شهرک صنعتی در حال اجراست و تصفیه خانه مسکن آنلاین پیشرفت ۸۰ درصدی دارد در دهه فجر سال جاری افتتاح می شود؛ سیستم تصفیه خانه فاضلاب برخی از بیمارستان ها را نیز راه اندازی کردیم و ۱۱۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات بانکی برای تصفیه فاضلاب رشت گذاشتیم. همچنین تصفیه فاضلاب شهرهای انزلی و صومعه سرا و فومن نیز در دست اجراست که همه اینها در نهایت به تالاب انزلی کمک خواهد کرد.

عباسی با اشاره به رشد زیرساخت های ورزشی گیلان طی دو سال گذشته و احداث و بازسازی زمین های ورزشی باشگاه های فوتبال استان، خاطرنشان کرد: بیمارستان لاکان به زودی افتتاح می شود و احداث بیمارستان جنرال را نیز با جدیت دنبال می کنیم.

وی مشکل پسماند رشت را ۴۰ ساله دانست که ارتفاع آن به ۱۱۰ متر رسیده بود و تصریح کرد: پروژه بهسازی سراوان پیشرفت ۶۰ درصدی دارد و مشاور آن دانشگاه علم و صنعت است و کلیه اصول علمی و بهداشت رعایت می شود؛ ظرفیت ۵۰ تنی کارخانه کود آلی لاکان را نیز به ۵۰۰ تن افزایش دادیم که تا پایان سال به ۸۰۰ تن می رسد؛ پس از پردازش پسماندهای شهرستان رشت در کارخانه کود آلی، ریجکت های فاقد بو و شیرابه را در مکان های مشخص دفن می کنیم تا شرایط برای احداث زباله سوز فراهم شود.

استاندار گیلان در پایان فرصت خدمتگزاری در دولت سیزدهم را توفیق دانست و از همه نخبگان و اندیشمندان و دلسوزان کشور و نظام خواست نقد و راهنمایی خود را نسبت به مدیران اعلام کنند و گفت: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند، نزدیک قله هستیم و خستگی معنا ندارد و لذا باید کار شبانه روزی کنیم تا شاهد کاهش تورم و رشد اقتصادی باشیم.

انتهای پیام