حوادث

اورژانس نسبت به حوادث غرق‌شدگی هشدار داد/ مرگ ۱۵۹ تن در آب

رئیس سازمان اورژانس کشور با اعلام مرگ ۱۵۹ نفر به دلیل غرق شدگی در کشور نسبت به افزایش آمار موارد غرق‌شدگی هشدار داد.

جعفر میعادفر در گفت‌وگو با ایران تودی به آمار حوادث مربوط غرق‌شدگی و مرگ و میر ناشی از آن اظهارکرد:‌آمار ماموریت‌های سازمان اورژانس در سراسر کشور حاکی از آن است که از ابتدای سال تا کنون ۲۶۳ نفر دچار حوادث غرق‌شدگی شده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی ۲۸ درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه از تعداد ۲۶۳ حادثه دیدگی غرق‌شدگی، ۱۰۴ نفر دچار مصدومیت شده‌اند، گفت:‌ شمار موارد مصدومیت نیز در این مدت رشد ۴۶ درصدی داشته است. شمار موارد فوتی نیز ۱۵۹ نفر بوده که این آمار نیز رشد ۱۸ درصدی داشته است.

میعادفر درباره جنسیت افراد غرق شده نیز گفت:‌ برابر آمارهای ما ۲۴ درصد این افراد زن و ۷۶ درصد نیز مرد بوده‌اند. همچنین میانگین سنی افراد حادثه‌دیده نیز ۲۳ سال بوده است. کم‌سن‌ترین فرد دراین مدت پسربچه‌ای یک ساله بوده و مسن‌ترین فرد نیز مردی ۸۰ ساله بود که هر دو در محل حادثه جان خود را از دست دادند.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره استان‌های دارای بیشترین حادثه‌دیده غرق شدگی و همچنین بیشترین فوتی ناشی از غرق‌شدگی نیز گفت: برخلاف تصور رایج استان‌هایی نظیر گیلان و مازندران در این میان جایی ندارند. بیشترین تعداد افراد حادثه‌دیده در این خصوص به ترتیب مربوط به استان‌های بوشهر با ۳۲ مورد حادثه‌دیده، سیستان و بلوچستان با ۲۸ مورد، فارس با ۲۵ مورد و اصفهان با ۲۴ مورد بوده است. 

وی با اشاره به موارد مرگ ناشی از غرق‌شدگی نیز گفت: استان‌های فارس، اصفهان، تهران و سیستان و بلوچستان به ترتیب با ۱۷، ۱۶، ۱۴ و ۱۱  مورد دارای بیشترین فوتی از ابتدای سال‌جاری تاکنون هستند.

وی به محل وقوع حوادث نیز اشاره کرد و گفت: رودخانه با ۲۴ درصد بیشترین فراوانی را در محل وقوع حوادث غرق‌شدگی به خود اختصاص داده است. پس از آن دریا و استخرهای خانگی و شنا به ترتیب با ۱۶ و ۱۶ درصد قرار دارند. استخر کشاورزی با ۱۴، کانال آب کشاورزی با هفت درصد و سد و آب‌بند و دریاچه طبیعی نیز با شش درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارد و درصد باقی مانده نیز مربوط به سایر محل‌هاست.

میعادفر با اشاره به نزدیک شدن به فصل گرما به مردم هشدار داد که برای شنا و آب‌تنی از محل‌های مجاز که غریق‌نجات در آن حضور دارد، استفاده کرده و به هیچ عنوان وارد رودخانه‌ها، سدها، استخرها و کانال‌های آب کشاورزی و دیگر محل‌های غیر مجاز نشوند.

انتهای پیام