فرهنگ و هنر

اعطای گواهی درجه یک هنری در رشته تعزیه به علی صدیقیان

در آستانه اربعین حسینی به علی صدیقیان نشان درجه یک هنری در تعزیه اعطا شد.

به گزارش ایران تودی، علی صدیقیان به بیان خاطراتی از سال های فعالیت خود پرداخت و گفت: بیش از 47 سال است که در این عرصه فعالیت می کنم. تمام دغدغه من حفظ این هنر است. این نمایش نام خود را از یک مراسم مذهبی سنتی گرفته است. بحث سنتی بودن این هنر بسیار بسیار مهم است. در این نمایش بسیاری از عناصر مهم به نام نوآوری حذف شده و مضامین نامتعارف رایج شده است. از تصنیف ها و ملودی هایی که متعلق به این هنر نیستند استفاده می شود.
وی در ادامه افزود: اساتید بزرگی را در این زمینه از دست داده ایم، مدیون آنها هستیم. ما به دلیل رسالتی که داریم باید بر حفظ عناصر سنتی و مذهبی هنر تعزیه اصرار داشته باشیم. به خصوص برای نسل جوانی که می خواهند این نمایش را ببینند. اصالت این هنر در سنتی بودن آن نهفته است. مانند هنر خیمه شب بازی که عناصر آن هرگز تغییر نکرده است.

مدير عامل صندوق اعتباري هنر به نمايندگي از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به استاد علي صديقيان مدرك هنري درجه يك در رشته تعزيه (ترومپت نوازي) اعطا كرد.

سید مجید پوراحمدی در مراسم گرامیداشت ایام اربعین حسینی گفت: هنر تعزیه نقش بسزایی در زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا داشت. هنری هنر محبوبی است که برای اقشار مختلف جامعه از پیر و جوان جذاب است.

وی با قدردانی از تلاش چندین دهه استاد صدیقیانی برای ترویج و شکوفایی هنر اصیل تعزیه گفت: بهترین راه برای انتقال فهم و ارزش ها از زبان هنر است و شما پیام حماسه عاشورا را می رسانید. به بهترین شکل ممکن به مخاطب ارائه دهد. شما با هنر خود نشان دادید که یاد و نام و آرمان شهدای حماسه کربلا همچنان زنده است و پس از گذشت قرن ها همچنان زنده است.

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در ادامه گفت: تعزیه یک هنر ملی برای مردم ایران است و پویایی و تاثیرگذاری این هنر مرهون مشارکت مستمر اساتید پیشکسوتی چون شماست. گواهی درجه یک هنری نیز به پاس زحمات یک عمر به اساتید حوزه فرهنگ و هنر اعطا می شود. امروز ما به عنوان صندوق اعتباری حنار مفتخریم که به شما گواهینامه تقدیم کنیم و شما از امروز به جمع اعضای محترم صندوق پیوستید.

علی صدیقیان در سال 1347 در تهران به دنیا آمد و از سال 1354 در این زمینه فعالیت می کند. وی همراه با اساتید این رشته در بسیاری از کشورهای جهان سخنرانی های موفقی ایراد کرد.

انتهای پیام