استان ها

اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر «بانوی بلاغت» چگونه گذشت؟

با حضور جهان‌بین در دانشگاه آزاد زنجان؛

مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر بانوی بلاغت با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از زنجان، مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر بانوی بلاغت با حضور فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان و مدیران استان زنجان، شعرا و نویسندگان و اقشار مختلف مردم در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار شد.

**زن در نگاه قرآن، پیشران اجتماعی است

فرزاد جهان‌بین در این مراسم با بیان اینکه در نگاه قرآن، زن پیشران اجتماعی است، اظهار کرد: خداوند در بیان نمونه برای کفار و مؤمنین به زنان اشاره می‌کند که زن لوط و نوح برای گروه اول و زن فرعون برای گروه دوم است. از همین رو بود که امام راحل می‌فرمود اگر زنان نبودند نهضت به پیروزی نمی‌رسید.

وی با اشاره به دو نگاه شرقی که در آن زن در حاشیه تاریخ بوده و نگاه غربی که زن به‌عنوان ابزار تلمذ و در چارچوب اصالت سود نگریسته شده، تأکید کرد: در نگاه اسلام به‌عنوان الگوی سوم، زن می‌تواند با حفظ نقاط قوت زنانه، تاریخ‌ساز شود. مرحوم شهید مطهری این تأثیر را هم به شکل غیرمستقیم در قالب نقش همسری و مادری و هم به شکل مستقیم در قالب تأثیرگذاری مستقیم مطرح می‌کند.
در نگاه قرآن، جنسیت مسئله فرعی بوده و اصل مسئله انسانی است و زن و مرد در نگاه قرآنی جایگاه برابر دارند که به دلیل جنسیت، در مقام زوجیت، نقش‌های مختلف را عهده دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی همجنس گرایی را حمله به زوجیت، جایگاه زن و دستکاری شیطانی در نظام خلقت دانست و به استدلال‌های زن‌ستیزان اشاره کرد و افزود: زوجیت اصل تخلف‌ناپذیر الهی است و زن با زن بودنش می‌تواند تاریخ‌ساز باشد. فمینیست‌های افراطی با ایجاد دوئیت و درگیری و تلاش برای مرد کردن زن، ضربه زیادی به زنان زدند هر چند که امروزه تعدیل شدند و برخی جریان‌ها با پذیرش تفاوت‌ها بر حفظ حقوق طرفین تأکید دارند.

جهان‌بین ادامه داد: حضرت زینب (س) مظهر الگوی سوم زن است. زنی تاریخ‌ساز که حتی کاری که امیرمومنان (ع) نتوانستند شام را فتح کنند با قدرت زنانه توانستند شام را فتح کنند. زینب حقیقتاً مصداق این شعر عمان سامانی بوده که: زن مگو مرد آفرین روزگار. زن مگو دست خدا در آستین.

وی با اشاره به دو کتاب بلاغات النسا و اعلام النسا المومنات و نیز برخی چهره‌های علمی معاصر گفت: در دوران معاصر در معرفی الگو‌های برجسته که در سایه نگاه جمهوری اسلامی به زن پدید آمدند، بسیار کم کاریم و ضروری است این شخصیت‌ها را معرفی کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی معتقدیم تربیت دکتر، مهندس و تحصیلکرده‌ای که انسان نباشند، کار عبث و بلکه خطرناکی است. هدف تربیت انسانی بوده که متخصص است و این تربیت جز در سایه ارتباط وثیق و در هم تنیده شدن آموزش و تربیت بر پایه «مودت فی القربی» مقدور نیست.

کنگره ملی شعر بانوی بلاغت به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان برگزار شد و با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.

این کنگره از ۲۰ شهریور آغاز به کار کرد و کمیته اجرایی و علمی تشکیل شد و فراخوان این کنگره منتشر و ۳۶۹ اثر از سراسر کشور به این کنگره ارسال و از بین این اشعار ۶۴ اثر برگزیده و به صورت یک مجموعه کتاب چاپ شد.

این کنگره در سه رده دانشجویی، عمومی، آزاد یا سپید و در دو بخش ترکی و فارسی برگزار شد، در بخش عمومی سماء روشنایی از قم رتبه اول و رضا اسمخانی از زنجان رتبه دوم را کسب کردند. در بخش دانشجویی رتبه اول سمانه خلف‌زاده از استان قم، مهدی حنیفه از زنجان و قاسم بای از رامیان گلستان به عنوان رتبه سوم برگزیده شدند. در بخش آزاد یا شعر سپید هم مجتبی صفری از رشت رتبه اول و فاطمه بیرانوند از خرم‌آباد رتبه دوم را کسب کردند.

در بخش ترکی این کنگره نیز محمدرضا قربانی از ارومیه رتبه اول و جواد کریمی از زنجان رتبه دوم را کسب کردند. در این مراسم علاوه بر تجلیل از برگزیدگان این کنگره، کتاب مجموعه اشعار اولین کنگره ملی بانوی بلاغت نیز رونمایی شد.

به گزارش آنا، سال گذشته و در دوره نخست ۱۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌های جشنواره سراسری امامت و مهدویت را برگزار کردند و موفقیت در برگزاری این دوره باعث شد که امسال تمام استان‌های کشور مجری برگزاری این جشنواره باشند؛ بنابراین امسال، علاوه بر ۳۱ واحد دانشگاهی در سراسر کشور، هفت واحد دانشگاهی استان تهران نیز میزبان برنامه‌های جشنواره امامت و مهدویت هستند که در مجموع ۳۸ جشنواره برگزار خواهد شد.

افتتاحیه جشنواره امامت و مهدویت طبق سال گذشته همزمان با سالروز ولادت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) در مشهد برگزار شد و اختتامیه آن همزمان با ولادت باسعادت حضرت مهدی (عج) نیمه شعبان در شهر قم برگزار و از منتخبان جشنواره تجلیل می‌شود.

انتهای پیام/