فرهنگ و هنر

ابراز امیدواری رییس سازمان فرهنگ برای اجرای سند جامع حکمرانی فرهنگی بین‌المللی

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: برای اجرای سند جامع حکمرانی فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی و برای الزام آور شدن آن نیازمند حمایت و توجه مسوولان و بزرگان نظام هستیم.

به گزارش ایران تودی، حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور -رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- در ششمین و آخرین روز نخستین اجلاس منطقه‌ای رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، که امروز پنج‌شنبه(۲۰مهرماه) برگزار شد، یکی از معضلات حوزه دیپلماسی فرهنگی را، عملیاتی نشدن تفاهمنامه های فرهنگی  دانست که با کشورهای مختلف امضا شده است و لازم است که رایزنان فرهنگی کشورمان، این موضوع را احصا و عملیاتی کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور، در ادامه به تدوین سند جامع حکمرانی فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: این سند، در دولت و در بخش های مختلف با عناوین متفاوت، مورد بررسی قرار گرفته اما بازگشت داده شده است. اخیرا در شورای سیاست گذاری فرهنگ بین الملل این سند، تصویب شده است و برای الزام آور شدن آن، نیازمند حمایت و توجه مسوولان و بزرگان نظام هستیم.

وی با انتقاد از اینکه اجرای برخی مصوبات شورای عالی فرهنگی در حوزه فرهنگ بین الملل، رعایت نمی شود، به عدم برگزاری جایزه جهانی امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: امیدواریم نخستین دوره این رویداد که یازده سال از تصویب برگزاری آن گذشته، در بهمن‌ماه سال جاری برگزار شود. گر چه برای برگزاری این رویداد مهم، در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پیش بینی اعتباری نشده است و در این راستا نیازمند حمایت دستگاه های مختلف هستیم.

ایمانی‌پور همچنین از ایجاد مرکز ساماندهی ترجمه و نشر در راستای نهضت ترجمه علوم انسانی و اسلامی به زبان های دیگر در نظر گرفته شده است، خبر داد و گفت: اما جایگاه دبیرخانه و ساختار آن و اعتبارات لازم برای فعالیت اش در نظر گرفته نشده است که این موضوع هم حمایت های ویژه را می‌طلبد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور، با اشاره به برپایی کارگروه هایی که در جریان تدوین برنامه هفتم،‌در حوزه دیپلماسی فرهنگی شکل گرفت اشاره کرد و گفت: کارگروه دیپلماسی فرهنگ عمومی برای نخستین بار در شورای فرهنگ عمومی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شکل گرفت و دو حکم از آن بیرون آمد. اما موضوع سیاست های فرهنگی در این برنامه، عملا در ذیل و راستای سیاست خارجی دیده شده است و و رنگ و لعابی از فرهنگ بین الملل در آن مشاهده نمی شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همچنین بیان کرد: در شورای فرهنگ عمومی مساله ثبت دهم تیرماه در تقویم رسمی به عنوان دیپلماسی عمومی و تعامل فرهنگی با جهان مطرح شد که این تاریخ، همزمان است با تاسیس سازمان با دستور مقام معظم رهبری. کارهای مقدماتی در این زمینه انجام شده است و ما منتظر تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.