حوادث

آماده‌باش هلال‌احمر در موج بازگشت زائران اربعین حسینی به کشور

رئیس جمعیت هلال‌احمر در سومین سمپوزیوم قرارگاه ملی مدیریت و کاهش حوادث ترافیکی، از آمادگی این جمعیت برای کمک به کاهش حوادث و تلفات ناشی از سوانح ترافیکی از طریق حضور پررنگ‌تر و موثر امدادگران داوطلب در محورهای مواصلاتی کشور، خبر داد.

به گزارش ایران تودی و بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ دکتر پیرحسین کولیوند در این سمپوزیوم با بیان اینکه حال و هوای کشور، حال و هوای اربعینی است، افزود: هلال‌احمر در داخل کشور و در عراق با تمام توان در حال خدمت‌رسانی به مردم و همچنین زائران است؛ اما علیرغم اینکه در عملیات عظیم اربعین حسینی حضور دارد، از کسب علم و دانش و تجربه برای کمک به زندگی و نجات افراد غافل نمی‌شود.

وی با اشاره به اهداف انسان‌دوستانه هلال‌احمر در برگزاری این سمپوزیوم گفت: متاسفانه هر روز حدود ۵۰ نفر و به طور متوسط هر ساعت، ۲ نفر از هموطنانمان در سوانح ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند که عمده آنان، جوانان هستند.

کولیوند تاکید کرد: ما در جمعیت هلال‌احمر که همواره در کنار مردم هستیم، از اینکه حتی یک نفر را در سوانح و حوادث از دست بدهیم، دلگیر می‌شویم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه به مشکلات ناشی از تلفات و مصدومیت‌های سوانح برای خانواده‌ها و جامعه، اشاره کرد و گفت: سوانح ترافیکی سالانه حدود ۳۰۰ هزار مصدوم به جا می‌گذارد که مشکلات ناشی از مصدومیت افراد سانحه‌دیده برای خانواده‌ها و جامعه حتی از تاثیر تلفات حوادث نیز بیشتر است. اهمیت این موضوعات باعث شده که هلال‌احمر در برگزاری سمپوزیوم‌ها و برنامه‌های کاهش حوادث ترافیکی عزم جدی داشته باشد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه سخنان خود، خطای انسانی را مهم‌ترین علت تصادفات و تلفات ناشی از آن عنوان کرد و افزود: عامل بیشتر حوادث ترافیکی؛ خستگی، خواب آلودگی و سرعت بالای خودرو است.

وی با اشاره به اینکه در روزهای منتهی به اربعین حسینی در جاده‌های کشور عراق چند تصادف منجر به فوت و مصدومیت زائران را داشتیم، تاکید کرد: در تعامل با رئیس هلال‌احمر و ارگان‌های مرتبط دیگر در عراق، ایستگاه‌ها و محورهای پرخطر شناسایی می‌شوند تا در راستای کاهش حوادث ترافیکی برنامه‌ریزی بیشتر و عملکرد موثرتری داشته باشیم.

کولیوند با اشاره به آغاز موج بازگشت زائران اربعینی از فردا گفت: تا روز اربعین حسینی حدود ۸۰ درصد زائران به کشور بازمی‌گردند. این زائران پس از پیاده‌روی اربعین، خسته هستند و آنچه میزان تصادفات را در موج بازگشت زائران بالا می‌برد، همین خستگی‌ها و عجله و شتاب برای رسیدن به مقصد است.

وی افزود: بنابراین ما با ورود زائران به داخل کشور، در جاده‌ها حضور پررنگی خواهیم داشت و علاوه بر مشارکت در اسکان و استراحت زائران در پایگاه‌های امدادی و اماکن در نظر گرفته شده، چراغ‌های گردان خودروهای امدادی هلال‌احمر نیز روشن و امدادگران برای خدمت به زائران آماده هستند.

انتهای پیام

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.